Blepharoplasty

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، فرایندی است که در درمان افتادگی پلک کاربرد دارد. در حین این عمل جراحی، پزشک پوست، عضله و چربی را که سبب افتادگی پوست ناحیه اطراف پلک شده است، برمی دارد.

 

 

Blepharoplasty

افراد مناسب برای بلفاروپلاستی:

جراحی پلک چشم برای افرادی مناسب است که به دنبال درمان های ضد پیری و جوان سازی هستند. افتادگی پوست اطراف چشم ها یک مورد طبیعی ناشی از افزایش سن است، اما در صورتی که این اثرات برای فرد آزار دهنده باشند، فرد می تواند این نوع جراحی را مد نظر قرار دهد.

افراد ممکن است بلفاروپلاستی را برای درمان بر آمدگی زیر چشم ها یا افتادگی ابروها انجام دهند. در برخی افراد، این عمل کاربردی فراتر از زیبایی دارد. کسانی که در اثر افتادگی پوست دیدشان دچار اختلال شده است، این درمان برای آن ها مناسب می باشد. این افراد ممکن است هنگام نگاه کردن به بالا از اختلال در دیدشان توسط پوست آویزان شکایت داشته باشند.

عدم مصرف سیگار و مبتلا نبودن به هر گونه بیماری مزمنی که بتواند دوره بهبودی فرد را تحت تاثیر قرار دهد می تواند خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهد.

 

 

 

Blepharoplasty

آماده شدن برای بلفاروپلاستی:

آماده شدن برای عمل جراحی پلک پیچیده است. در ابتدا، فرد جهت بررسی نگرانی ها و نتایج دلخواه با جراح پلاستیک خود مشورت کند. همچنین فرد باید در ارتباط با اعتبار و تجربه جراح در این نوع عمل ها سوال بپرسد.

قبل از انجام این عمل جراح نیاز به انجام چند آزمایش بر روی بیمار دارد. یک معاینه جسمانی از فرد جهت سنجش و بررسی چشم ها صورت می گیرد. آزمایش اشک و بینایی نیز برای بیمار انجام می شوند.

در نهایت، پزشک جهت کمک به جراح در حین عمل چند عکس از پلک های فرد می گیرد. ضروری است که فرد، جراح را از هرگونه داروی مصرفی خود مطلع سازد.

این داروها شامل موارد زیر می شوند:

 • داروهای تجویزی
 • درمان های بدون نسخه
 • مکمل های گیاهی

 

 

 

Blepharoplasty

 

 

 

احتمالا از فرد درخواست می شود تا از مصرف هر موردی مانند ایبوپروفن (آدویل یا موترین) یا وارفارین که سبب افرایش خطر خونریزی می شود، خودداری کند. همچنین، فرد باید از چند هفته قبل از عمل بلفاروپلاستی مصرف سیگار را متوقف کند.

از آنجایی که ممکن است پلک های فرد به حدی متورم شوند که انجام برخی فعالیت های او مختل شوند، او باید برای چند روز اول پس از جراحی خود را آماده کند. فرد باید پس از عمل زمانی را برای ماندن در خانه اختصاص دهد. همچنین، فرد به یک دوست یا آشنا نیاز دارد تا او را به خانه برساند.

 

فرایند درمانی:

بلفاروپلاستی به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و به این معنی می باشد که فرد می تواند به مدت کوتاهی پس از عمل به خانه خود بازگردد. در این عمل، تنها برای برخی افراد از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

معمولا، جراح یک ماده بی حس کننده به پلک بیمار تزریق می کند. در این درمان ابتدا پلک های بالا درمان می شوند. جراح برشی کوچک جهت برداشتن پوست، عضله یا چربی اضافی ایجاد می کند. ممکن است قبل از اینکه جراح زخم را ببندد، برخی از این بافت ها به نواحی دیگری در اطراف چشم انتقال داده شوند.

بلفاروپلاستی پلک پایینی معمولا شامل برداشتن چربی مرتبط با کیسه های زیر چشم می باشد. گاهی اوقات، مقدار کمی از پوست نیز می تواند برداشته شود. این برش می تواند هم در درون پلک و هم در بیرون و زیر پلک های پایینی ایجاد شود. در برخی افراد، ممکن است پلک پایینی خود سفت بوده و یا توسط یک زائده استخوانی محافظت شود.

در صورتی که جراحی پلک، جهت رفع اختلالات بینایی نباشد، بیمه هزینه آن را پوشش نمی دهد. فرد باید قبل از انجام عمل در ارتباط با تمامی هزینه ها با پزشک خود صحبت کند.

 

 

Blepharoplasty

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی:

مدت بهبودی بلفاروپلاستی در مقایسه با دیگر انواع جراحی ها نسبتا کوتاه است. فرد بلافاصله پس از عمل به اتاق احیا یا ریکاوری برده می شود. او از نظر ابتلا به هر گونه عوارض جانبی پایش شده و در صورت نداشتن ابتلا به هرگونه عارضه ای در همان روز به خانه فرستاده می شود.

ضروری است که فرد پس از جراحی به مدت چند روز استراحت کند. ممکن است او مقداری درد و تورم را تجربه کند و پزشک می تواند جهت رفع این علائم مصرف ایبوپروفن را توصیه کند. رفع شدن علائم می توانند یک یا دو هفته به طول انجامد.

جراح می تواند استفاده از بسته یخ را برای چند روز آینده توصیه کند. تاری در دید و حساسیت به نور عوارض جانبی کوتاه مدت و احتمالی این درمان هستند. در صورتی که علائم بیشتر از یک یا دو روز دوام داشته باشند باید با پزشک تماس گرفته شود.

تا دو هفته پس از جراحی، نباید از لنز تماسی استفاده شود. فرد باید از روشی جایگزین برای لنز های تماسی مانند استفاده از عینک طبی اطمینان حاصل کند.

لازم نیست که فرد در تمام مدت ریکاوری چشمان خود را بسته نگه دارد اما باید هنگام رفتن به خانه چشم های خود را به وسیله گاز محافظت کند. همچنین، فرد باید به آرامی آن ناحیه را شسته و تمیز نگه دارد. چند روز بعد از عمل، فرد جهت معاینه شدن و در صورت نیاز کشیدن بخیه ها با جراح ملاقات خواهد کرد.

 

 

Blepharoplasty

خطرات بلفاروپلاستی:

تمامی انواع جراحی ها خطر ابتلا به خونریزی، کبودی و عفونت را دارند. با اینکه احتمال به وجود آمدن لخته های خونی نادر است اما خطری جدی می باشد.

دیگر خطرات و عوارض شامل موارد زیر می شوند:

 • تاری دید
 • آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور زیاد خورشید
 • خشکی چشم ها
 • خارش نواحی چشم
 • ناتوانی در بستن چشم ها
 • آسیب عضلانی
 • جای زخم

ضروری است که فرد قبل از انجام عمل درباره این خطرات با پزشک خود صحبت کند. در ضمن، فرد باید جراح را از هر گونه ابتلا به عوارض در جراحی های گذشته مطلع سازد.

 

 

 

Blepharoplasty

کارایی بلفاروپلاستی:

گاهی اوقات، جهت بهبود نتایج، بلفاروپلاستی به همراه یک فرایند درمانی دیگر انجام می شود. ممکن است برخی افراد مبتلا به افتادگی شدید ابرو، عمل لیفت ابرو را نیز انجام دهند. همچنین، افرد دیگر ممکن است عمل لیفت کامل صورت را به همراه این فرایند انجام دهند. فرد باید از جراح خود در ارتباط با تاثیر انجام عمل های دیگر بر بهبود نتایج جراحی پلک سوال بپرسد.

به طور ایده آل، جراحی پلک در یک جلسه انجام می شود. با این حال، ممکن است در صورت نرسیدن فرد به نتایج دلخواه یا عدم التیام مناسب در مرتبه اول، جراحی های دیگری نیز صورت گیرند.

 نتایج حاصل از عمل بلفاروپلاستی پلک

نتایج حاصل شده از این عمل جراحی بسیار مطلوب است و بیشتر بیماران رضایت قابل توجهی را از این موضوع عنوان نموده اند. عمل بلفاروپلاستی پلک می تواند همزمان با سایر عمل های زیبایی  نیز انجام شود تا میزان زیبایی و جذابیت چهره بیمار افزایش یابد و او را جوان تر به نظر برساند.

برای مثال لیفت ابرو ها یکی از بهتری اقداماتی است که در کنار این فرآیند انجام می گیرد و رفع افتادگی ها ی ابرو در جوانسازی چهره تغییر بزرگی ایجاد می کند.

لیفت صورت و کار کردن بر روی زیبایی سایر نقاط صورت به بیمار کمک خواهد کرد که زیبایی را بیشتر احساس کنند. در این رابطه باید حتما با پزشک مشورت نمود تا برای زیباسازی سایر اندام ها تصمیماتی درست گرفته شود.

این عمل تنها در یک جلسه انجام می شود و بهترین تاثیرات را در جذابیت چشمان بیماران دارد.

 

پزشک بعد از عمل بلفاروپلاستی انجام اقدامات زیر را توصیه می کند

 

 1. گذاشتن کیسه های یخ بر روی پلک ها در شب اول بعد از جراحی به مدت ۱۰ دقیقه هر یک ساعت. روز بعد هر ۴ – ۵ ساعت یک بار کیسه های یخ را در تمام طول روز روی چشم های خود قرار دهید.
 2. پلک های خود را به آرامی بشویید و از پماد ها و قطره های چشمی تجویز شده استفاده کنید.
 3. برای یک هفته از زور زدن، بلند کردن اجسام سنگین و شنا کردن بپرهیزید.
 4. برای یک هفته از فعالیت های سنگین مانند ورزش هوازی و دویدن بپرهیزید.
 5. سیگار نکشید.
 6. از مالیدن چشم ها خودداری کنید.
 7. برای دو هفته بعد از عمل بلفاروپلاستی از لنز های تماسی استفاده نکنید.
 8. برای محافظت

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی پلک می باشند؟

 

شرایط سنی در عمل  بلفاروپلاستی حدوا ۳۵ به بالاست یعنی افرادی که افزایش سن موجب ایجاد تغییرات ناخوشایند در صورت شان شده است اما در موارد خاص افراد در سنین کمتر و جوان تر را نیز شامل می شوندهمنطور که ذکر شد فرد نباید بیماری خاص و خطر آفرینی داشته باشد دراین مورد باید با پژشک معالج صحبت شود

فرد باید در مورد عمل جراحی پلک واقع بین باشد و انتظار نتایج  نا معقول نداشته باشد برای پیدا کردن دیدگاه مناسب مشاهده  تصاویر قبل و بعد عمل جراحی پلک افراد  دیگر وصیه می شود هم صحبتی با کسانی که این جراحی را انجام داده اند نیز می تواند کمک دهنده باشد و شما را به درک بهتری برساند.

 

 

 

نتایج جراحی بلفاروپلاستی

محل برش‌ها بلافاصله پس از جراحی قرمز و تحریک شده به نظر می‌رسد و گاهی برآمدگی کوچکی نیز در این ناحیه وجود دارد . جای زخم ناشی از جراحی پلک به مروز زمان صاف ، کم‌رنگ و نامحسوس می‌شود . اطراف چشم‌ها در طول دوران بهبود پس از جراحی پلک ورم می‌کند و تغییر رنگ می‌دهد ، البته این علائم به تدریج محو می‌شود . اگرچه شدت کبودی و تورم در هر بیمار با دیگری متفاوت است ، اما این علائم ظرف یک یا دو هفته برطرف می‌شود .

اکثر بیماران پس از سپری شدن دوران بهبود از نتایج جراحی رضایت دارند ، چرا که چروک‌ها و پف پلک کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود . چشم‌هایی که تا چند هفته پیش خسته و پیر به نظر می‌رسیدند ، دیگر بار درخشان و هوشیار در میان صورت می‌درخشند . نتایج این عمل معمولاً سال‌ها دوام دارد و در بعضی موارد حتی دائمی است و شخص تا پایان عمر چشمانی جوان و جذاب دارد . شایان ذکر است که اگرچه چربی در جراحی پلک برای همیشه تخلیه می‌شود ، اما به موازات افزایش سن، پوست بار دیگر شل و چروک صورت خورده می‌شود .

دلایل انجام بلفاروپلاستی

برداشتن بافت اضافی از پلک بالایی، پایینی و یا هر دو می‌تواند سبب بهبود دید و جوانسازی چشم‌ها شود. انجام این عمل گزینه مناسبی برای شما است، در صورتی که یکی از موارد زیر وجود داشته باشد:

-شُل شدن و افتادگی پوست که باعث از بین رفتن حالت طبیعی پلک بالایی شده و می‌تواند موجب کاهش دید شود.

-پف کردگی پلک ناشی از تجمع چربی اضافی

-ایجاد کیسه در زیر چشم

-پوست اضافی و چروک‌های ظریف در پلک پایینی

عمل زیبایی پلک می‌تواند همراه با سایر جراحی‌های زیبایی از جمله لیفتینگ ابرو و لیفتینگ صورت (کشیدن پوست صورت) انجام شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پنج =