Botox

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس از کلستریدیوم بوتولینوم مشتق شده است. باکتری ای که اگر توسط انسان خورده شود خطرناک است اما اگر در آزمایشگاه برای تولید مواد آرایشی و بهداشتی استفاده شود بی خطر است. این مواد در اصل برای درمان اسپاسم بیش از اندازه چشم تولید شده بود چرا که عضلات را منجمد و فلج می کند. بعدا پزشکان متوجه اثرات این ماده بر روی فلج کردن عضلات صورت و کاهش چین و چروک سطحی آن شدند.

 

 

 

 

بوتاکس

این روش علاوه بر محبوبیت زیاد در از بین بردن چین و چروک درمان بسیار خوبی برای سردرد های میگرنی به جای داروهای پر از عوارض این بیماری می باشد. چرا که  عوارض خیلی کمتری نسبت به داروهای میگرن دارد.

 

همچنین برای کسانی که تعریق و یا عرق بیش از حد دارند نیز مفید است. نسخه های ضد عرق که توسط پزشکان داده می شود معمولا اثرات درمانی کمی دارند اما می تواند مشکل را برای مدت چند ماه متعادل تر و کمتر کند.

 

 

 

 

بوتاکس

بوتاکس و درمان میگرن:

این کهاین تزریق چگونه موجب کاهش دردهای میگرنی می شود هنوز کاملا مشخص نیست. اما احتمالا این امر به علت بلوکه شدن پیام های عصبی درد به مغز و همچنین ریلکس بودن عضلات در هنگام یوش درد است.

 

تنها عارضه جانبی مشاهده شده افتادگی پوست در محل تزریق است که با تغییر نقطه تزریق قابل رفع است. قرمزی و یا کبودی و یا خونریزی محل تزریق نیز بعد از چند روز از بین می رود. افرادی که دچار میگرن بوده اند و برای این مشکل بوتاکس کرده اند میزان استفاده از داروهایشان نصف و یا حتی کمتر از قبل بوده است. همچنین شدت دردها را خفیف تر از قبل گزارش کرده اند.

مزایای بوتاکس برای آقایان:

در مردانی که دچار بزرگی غده پروستات هستند نیز آزمایش شده است. تزریق مستقیم آن  به غده پروستات باعث کوچک شدن این غده و کاهش تکرر ادرار می شود. مردانی که از عفونت ادراری و تکرر ادرار به علت بزرگی پروستات رنج می برند می توانند آن را امتحان کنند. هیچگونه عوارض احتمالی از جمله بی اختیاری ادارر و یا اختلال نعوظ در مردان مشاهده نشده است.

 

 

 

 

 

بوتاکس

در بهبود درد مفاصل نیز موثر است. مطالعات اولیه نشان داده است که تزریق بوتاکس در کاهش دردهای آرتریت و ورم مفاصل به مدت ۳ الی ۱۲ ماه موثر بوده است. هنوز مطالعات زیادی برای اینکه آیااین روش یکی از راه های درمان درد مفاصل است یا نه باقی مانده است.

 

نکاتی که در مورد بوتاکس باید بدانیم

پزشک متخصص با بی حسی موضعی ، ماده ی بوتاکس اصل را به کمک سوزن های مخصوص و ریز به زیر پوست و در عضله ی پرکار ناحیه مورد نظر تزریق می کند ، با این کار اعصاب عضله ی پرکار به طور موقت برای چندین ماه فلج شده ، در نتیجه چین و چروک هایی که در اثر فعالیت بیش از حد عضله ایجاد می شوند و با خاصیت پرکنندگی این تزریق، کاهش یا از بین خواهند رفت .

 

مهارت و تجربه ی پزشک متخصص پوست و مو در این تزریق صورت در دستیابی به نتیجه ی مطلوب از تزریق بسیار تاثیرگذار خواهد بود ، زیرا به عنوان مثال در مورد تزریق بوتاکس به صورت ، ۴۳ عضله ی فعال در صورت وجود دارد که بوتاکس باید با تزریق در محل های دقیق فقط عضلات ایجاد کننده ی چین و چروک ها را ضعیف کند و حرکات طبیعی صورت باقی بماند .

 

با توجه به ضخامت و نوع پوست و شدت چین و چروک های ایجاد شده ، ماندگاری بوتاکس صورت تزریقی بین ۳ تا ۶ ماه خواهد بود که این مدت زمان ماندگاری نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

 

 

 

 

بوتاکس

بهترین نوع بوتاکس برای تزریق در صورت:

اصل و استاندارد بودن ماده ی تزریقی بسیار مهم می باشد ، زیرا بوتاکس های تقلبی و غیراستاندارد سبب آسیب های جدی به سلامت و زیبایی فرد خواهند شد که حتی با عمل های زیبایی بسیار سنگین و هزینه بر نیز قابل جبران نخواهد بود .

برند دیسپورت ساخت کشور انگلستان و برند بوتاکس با نام بوتاکس ساخت کشور آمریکا دو نمونه از بهترین مارک های بوتاکس معتبر دنیا هستند که تنها برند دیسپورت به صورت قانونی وارد کشور و توزیع می گردد .

 

در صورت نیاز به تزریق مجدد ماده، لازم است که این کار طی سالیان متمادی صورت پذیرد ، زیرا با این روش ، بدون کاهش در پاسخ ، به صورت ایمن و بدون عارضه و نیاز به افزایش میزان ماده ی تزریقی ، می توان از بوتاکس استفاده نمود .

از تزریق بوتاکس در درمان های دیگری مانند ؛ درمان دردهای مزمن ، بیماری های دستگاه ادراری ، اسپاسم گردن ، درد شانه ، درمان میگرن ، ورم مفاصل ، و بزرگی پروستات استفاده می گردد .

در درمان های زیبایی به کمک بوتاکس تزریقی ، مردان به مقادیر بیشتری از آن در مقایسه با زنان نیاز دارند .

از بین بردن خطوط خرگوشی رو بینی ، تکان خوردن غیر ارادی نوک بینی و پهن شدن حفرهای بینی در هنگام صحبت کردن و خندین از دیگر کاربردهای این تزریق می باشد .

 

 

بوتاکس

مشکلات و معایب بوتاکس چیست؟

اگر چه بوتاکس به عنوان یک روش کم خطر برای از بین بردن چین و چروک به شمار می رود اما باید بدانیم که این ماده یک دارو است نه یک وسیله آرایشی. بنابراین ممکن است عوارض و یا واکنش های آلرژیک به همراه خود داشته باشد و باید حتما در مطب پزشک متخصص این کار صورت بگیرد.

همچنین ممکن است شما از اینکه عضلات صورتتان فلج هستند و بسیاری از واکنش ها مانند اخم یا خنده را مانند قبل نمی توانید انجام دهید ناراحت باشید ولی باید بدانید که بعد از چند ماه صورتتان به حالت قبل باز می گردد و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

 

همچنین مواد آن مانند هر داروی دیگری ممکن است با گروهی از داروهای دیگر تداخل داشته باشد بنابراین قبل از انجام آن با پزشکتان مشورت کنید. به زنان باردار نیز توصیه می شود که در این دوران این عمل را انجام ندهند چرا که اثراتی بر روی جفت و جنین خواهد داشت.

 


تزریق بوتاکس  در چه نواحی از صورت  انجام می شود

یکی از قسمت هایی که بوتاکس تزریق می شود پیشانی است. این قسمت مناسب ترین محل برای تزریق است  زیرا با تزریق درپیشانی خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد  شده که به آنها خط اخم گفته می شود را به راحتی با این تزریق از بین ببرید  و همچنین خطوط عرضی پیشانی را  نیز با این روش برطرف کنید. بعد از پیشانی بهترین قسمت خطوط ریز کنار چشم ها می باشد که خیلی‌ خوب با تزریق بوتاکس برطرف می شود. چنانچه تزریق بوتاکس در این نواحی به درستی انجام شود فرد ازاین تزریق رضایت کامل خواهد داشت .

تزریق در قسمت  پیشانی، خط اخم و کنار چشم چنانچه به درستی تزریق شود هیچگونه عوارضی نداشته و ازنتیجهٔ این تزریق رضایت  کامل خواهد داشت .

تزریق را  در قسمت های مانند خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط خنده و گوشه های لب نیزانجام می شود اما باید به میزان  خیلی کم انجام شود همچنین پزشک مجرب باید این تزریق را انجام دهد چون احتمال بروز عوارض وجود دارد .

 

 

نحوه تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود

تزریق بوتاکس  کار سختی نیست و پزشک به راحتی این تزریق را انجام می دهد درابتدا پزشک به منظور بی حسی ازداروهای موضعی  بی حسی استفاده می کند و دراین نوع تزریق نیازی به بیهوشی نیست مگر اینکه خود بیمار درخواست کند بعد ازبی حسی  به ماهیچه های دارای چین و چروک و یا ناحیه  اخم ها بوتاکس تزریق می گردد . این نوع تزریق درمان خیلی سریع صورت می پذیرد.

بوتاکس

 

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس انجام دهند

 

-افرادی که  به این نوع  دارو حساسیت  نشان می دهند .
-زنان حامله و شیرده در این دوران نباید تزریق بوتاکس انجام دهند.
– افرادی به بیماریها ی عصبی و روانی‌  دچار هستند.
– افرادی که از داروهای قلبی استفاده می کنند بهتر است تزریق بوتاکس نداشته باشند.
– افرادی پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند برای این تزریق مناسب نیست .

 

 

بوتاکس برای چه سنی مناسب است

 

افراد بالاتراز ۲۰ سال می توانند بوتاکس انجام دهند وهمه افراد می توانند ازآن استفاده کنند. تاثیرتزریق نیزدرافراد مختلف مشابه است. البته گروهی از افراد  به این دارو مقاومند و این دارو بر آنها تاثیری ندارد وتزریق این دارو با سن وجنس  افراد ارتباطی ندارد.

آیا تزریق بوتاکس  ضرر دارد؟

از علائم رایجی که بعد از تزریق  دیده می‌شود قرمزی پوست، تورم، التهاب و ناراحتی در مناطقی که تزریق سوزنا نجام شده است.  کبودی در پوست‌های حساس درنقاط تزریق بوتاکس ودرصورت به دلیل وارد شدن سوزن به پوست ایجاد می‌شود که بعد از گذشت چند روزاین کبودی ها از بین می رود. بهتر است برای پیشگیری ازهر گونه  عوارض تزریق بوتاکس به پیشانی، بعد از انجام تزریق کیسه یخبر روی محل قرار دهید. قبل از تزریق بوتاکس درپیشانی وسایر قسمت‌های صورت، از پماد بی‌حسی استفاده کنید تا درد در این ناحیه کاهش دهد.

 

بوتاکس

 

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد باید  بگوییم که به غیر از عوارضی که در بالا اشاره شد. این تزریق عوارضی برای فرد ندارد اما ، در صورتی که تزریق بوتاکس  توسط افراد غیر متخصص ودر نقطه غیر صحیح از صورت و یا در محیط‌های غیر بهداشتی انجام شود، می‌تواند عوارض حاد و وخیمی برای فرد داشته باشد ولی در صورت رعایت همه  این موارد، استفاده از بوتاکس  خطری ندارد.

 

شما چه نتایجی را می توانید انتظار داشته باشید؟

شما می توانید نتایج درمانی خود را در طی چند روز بینید. طی یک هفته وضعیت خطوط شما بهتر خواهد شد. نتایج قابل مشاهده برای مدت ۴-۶ ماه باقی خواهد ماند. نتایج خود شما می تواند متغییر باشد.

اگر شما از ادامه درمان منصرف شوید چه اتفاقی می افتد؟ اگر شما درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمان برمی گردد.

 

بوتاکس خوب و استاندارد، چه نوع بوتاکسی است ؟

دیسپورت تنها بوتاکس خوب و استاندارد در ایران است، که تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد(FDA approved) و هم تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد، این بوتاکس، ساخت کشور انگلستان است.دیسپورت، فقط و فقط توسط وزارت بهداشت وارد می شود و راه ورود غیر قانونی و قاچاق ندارد.لذا توصیه می شود از پزشک خود بخواهید که ویال بوتاکسی که برای شما تزریق می کند را به شما نشان دهد تا مطمئن شوید که از بوتاکس استاندارد، استفاده شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 8 =