تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی امروزه توسط بسیاری از افراد برای بدن و صورت خود استفاده میکنند  که در بین افراد به ویژه خانم ها طرفداران خود را دارد به صورت کلی با بالا رفتن سن حجم و استقامت چربی کم شده، همین کاهش چربی باعث افتادگی ، شلی . چین و چروک هایی در پوست خواهد شد.

در بسیاری از مواقه سفتی پوست موجب زیباسازی صورت نخواهد شد ،فرد از تزریق چربی میتواند برای پر کردن برخی از نواحی صورت استفاده کند.

تزریق چربی

 

تزریق چربی چطور انجام میگیرد ؟

تزریق برای اکثر افراد در سه مرحله انجام میگیرد :

برداشت چربی در مرحله اول

ابتدا در مرحله اول پزشک جربی ها را از بدن فرد با ساکشن خارج میسازد ویا با تزریق سرم مایع تزریق شده را  به صورت حرکت های رفت و برگشت چربی مورد نیازرا جمع میکند. پزشک برای بدست اوردن چربی مازاد در قسمت هایی  مانند باسن، ران ها، شکم و دیگر اندام ها که دارای چربی اضافه هستند برای این کار به کار میبرد.

معمولا  سلول های چربی با سوزنی خاصی و بصورت زیر پوستی و یا لوله  مخصوص کانولا  از بدن خارج شده، خروج این چربی ها طوری است که کمترین آسیب به سلول های چربی بدن را وارد می کند . در اکثر مواقع چربی های بدن بدون استفاده از ساکشن از بدن خارج میشوند.چربی ها  توسط پزشک و از طریق سرم به داخل سرنگ کشیده شده ،این کار باید با دقت زیادی انجام شود  تا سلولهای چربی آسیب نبیند.

جداسازی چربی ها برای تزریق

متخصص زیبایی بعد از برداشت چربی مورد نیاز از بدن فرد اقدام به جداسازی  سلول های چربی از مواد زائد و آب  و خون می کند . معمولا پزشک برای جدا کردن چربی وخون از دو روش که شامل یکی از روش هایی که استفاده میشود  توسط پزشکان سانتریفیوژ کردن میباشد.

ممکن است در روش سانتریفیوژ  در زمان جداسازی به سلولهای چربی آسیب وارد شود . دیگر روش ها به این صورت است که  پزشک چربی بدست آمده را در یک مکان مخصوصی نگه داشته میشود  تا با گذشت زمان سلولهای چربی که از مواد دیگر  سبک ترهستند به سمت  بالاتربیایند وسلولهای خونی ومواد دیگردرسرم ته نشین خواهند شد و باگذشت زمان سلولهای چربی به آرامی از سلولها ی دیگر جدا شده ودر  نهایت پزشک از نمونه های کامل، سالم و تمیز چربی برای تزریق استفاده میکند.

 

تزریق چربی در کرج

تزریق چربی در بدن فرد

متخصص زیبایی بعد از اینکه چربی های مورد نظر را جدا کرد آنها را به بافت های مورد نظر تزرپق مینماید این تزریق می تواند در لب ها ،گونه ها  تزریق شود. البته پزشک برای تزریق چربی از سرنگ مخصوصی استفاده میکند و قبل تزریق از بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر مانند گونه، چانه، زاویه فک، شقیقه، خط خنده می تواند انجام گیرد.

آمادگی لازم قبل از  انجام تزریق چربی

-قبل از انجام  تزریق چربی به صورت  خود را با آب و صابون بشویید و از مواد آرایشی استفاده نکنید.

– شب قبل از جراحی حمام کنید.

-اگر بیماری دارید واز داروهای خاصی استفاده می کنید مانند دیابت، فشار خون بالا، قبل از تزریق به پزشک خود اطلاع دهید.

-در صورتی که از آسپیرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد التهابی استفاده کرده ایدحتما پزشک را درباره این موضوعات در جریان بگذارید.

– در صورتی که باردار و شیرده هستیدبا پزشک مشورت کنید.

-در صورت داشتن آلرژی به داروی خاصی آن را به پزشک بگویید

سن مناسب برای تزریق چربی

برای انجام تزریق سن خاصی مورد نظر نیست  اصولا برای تزریق چربی محدودیتی برای سن وجود ندارد اما پزشکان بر این باورند که تزریق چربی برای افراد ۱۶ تاثی بهتری دارد و پایین ترین سن مناسب برای تزریق چربی افراد ۱۶ ساله هستند و بالاترین سن مناسب برای تزریق چربی افراد ۶۰سال هستند که علاوه بر اینکه ماندگاری تزریق چربی را کم نمیکند در ظاهر فرد هم به نسبت تاثیر بهتری را خواهد داشت.

 

زمان مورد نیاز برای تزریق چربی به جراح زیبایی بستگی دارد که یک تا سه ساعت به طول می‌انجامد. این عمل به صورت سرپایی قابل انجام است و به بستری بیمار نیازی ندارد.عوارض خاصی برای تزریق چربی وجود ندارد و تنها  تورم است که حدود سه تا شش هفته زمان میبرد تا از بین برود.
از بخیه زدن برای محل مورد نظر استفاده نمیشود و نیازی به پانسمان ندارد. معمولا نتیجه نهایی پس از شش هفته نمایان می‌شود.

مراقبت های لازم بعد از انجام  تزریق چربی

– پس از انجام  تزریق چربی  در  ناحیه تزریق شده ۳ الی ۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید و همچنین ۲ ساعت بعد از آن

– تا دو الی سه ساعت بعد از انجام  تزریق  سر و گردن  خود را تکان ندهید وسعی کنید دراز نکشید وتا جای ممکن بایستید، بنشینید و یا راه بروید.

-در روز های اولیه بعد از تزریق وجود بروز درد ،التهاب  ،قرمزی در صورت و کبودی،خون مردگی و یا کوفتگی در محل تزریق و اطراف محل تزریق چربی طبیعی است.

-بعد از ۴۸ ساعت از جراحی  از کمپرس گرم استفاده کنید.

-در صورت که درد شدید دارید، تنها استامینوفن کدئین مصرف نموده و از دیگر مسکن ها خوداری کنید .

-داروهای تجویز شده توسط پزشک را به صورت منظم و سر ساعت بخورید.

-پس از دو هفته نتیجه قابل دیدن میباشد

-تا یک  هفته  پس از  انجام تزریق  به سنا استخر و جکوزی نروید.

به مدت یک هفته  از استفاده از نمک در غذای خود خودداری کنید

-در هنگام استراحت سعی کنید از بالش استفاده کنید.

 

تزریق چربی

 

 

عوارض تزریق چربی

اگر تزریق توسط متخصص زیبایی و به صورت درست انجام شود، درصد بالایی از سلول های چربی زنده می مانند و در محل ماندگار و جزو بافت طبیعی بدن می شوند. ماندگاری چربی در گونه و پشت دست ها که کمتر حرکت میکنند؛ بیشتر از نواحی دیگر مانند لب است که بیشتر متحرک است.

به گفته پزشکان برای به دست آوردن نتیجه ای بهتر و دائمی تر نیاز به چند جلسه تزریق چربی است که با فواصل چند ماهه انجام می‌شود. البته می‌توان مقدار زیادی چربی را در جلسه اول برداشت کند و تحت شرایط مناسب و در سرما نگهداری و حفظ شود و طی ۳ تا ۴ جلسه برای به دست آوردن بهترین نتیجه تزریق کرد.

بیماران باید دقت کنند که انجام تزریق باید تحت نظر متخصصان پوست و یا جراح پلاستیکی که تجربه دار هستند انجام گیرند و از انجام این عمل تحت نظر غیرمتخصص خودداری کنید، زیرا ممکن است عوارض غیرقابل جبرانی را داشته باشند.

 

نکاتی که در مورد  تزریق چربی باید بدانیم

۱- زمان تهیه و آماده سازی بافت چربی برای تزریق چربی، در مقایسه با پرکننده های بسته بندی شده طولانی تر است.

۲- تزریق چربی در هر حال یک عمل جراحی محسوب می شود و ریسک بالایی دارد.

۳- با وجود تاثیر ماندگارتر در مقایسه با پرکننده های پوستی، تزریق چربی گران تر است.

۴- با اینکه بطور میانگین ماندگاری بالاتری دارد، اما این بازه بطور دقیق قابل پیشبینی نیست و از چند روز تا چند سال می تواند متغیر باشد!

۵- برای تاثیر بهتر، ممکن است شما مجبور به تکرار چند باره ی این کار شوید.

 

نتایج عمل چقدر ماندگاری دارد؟

شما می توانید انتظار داشته باشید در ناحیه ای که پیوند چربی انجام داده اید نرم تر و کامل تر باشد و ظاهر تازه و جوان تری داشته باشد. ممکن است حتی متوجه بهبودی در بافت پوست شوید.

• ماندگاری تزریق به توانایی پزشک بستگی دارد.

• عملی که به اسم پیوند میکروگرفت شناخته میشود. گرچه کار پیشرفته ای است اما بهترین روش برای اطمینان از این است که بیشترین مقدار بافت پیوند شده است.

• وقتی این کار با موفقیت انجام شود، بافت چربی تزریق شده جریان خون تازه ای را از بدن دریافت می کند و از آن تغدیه ی خود را انجام میدهد. وقتی این کار اتفاق می افتد، نتایج میتوانند حتی دائمی باشند. هر چند ممکن است مقداری چربی جذب نشود، و مجبور به تکرار عمل شوید.

 

 

تزریق چربی

موارد استفاده تزریق چربی

به غیر از برطرف کردن، چین و چروک های عمیق می توان از این روش در سایر بخش های دیگر جوانسازی از جمله:

 1. پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه و زیر چشم
 2. برجسته سازی گونه وچانه،…
 3. برجسته سازی باسن
 4. بزرگ کردن سینه ها و بازسازی سینه
 5. جوانسازی دست و کاهش ظاهری عروق زیر پوست
 6. پرکردن اسکار یا جای زخم فرورفته و سوختگی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دوران نقاهت و مراقبت پس از تزریق چربی

پس از طی مراحل تزریق و انتقال چربی، بیمار ممکن است ورم و کبودی جزئی را در صورت خود داشته باشند. این عوارض طبیعی است و پس از چند روز بر طرف می شود. درد و ناراحتی پس از تزریق نیز می تواند توسط مسکن های تجویز شده از طرف دکتر برطرف شود. به طور کلی، بیمار می تواند چند روز پس از عمل تزریق به برنامه عادی زندگی خود باز گردد.نتایج تزریق چربی سریعاً پس از انجام آن قابل مشاهده خواهد بود.

 

 

توصیه های پس از تزریق چربی

 • پس از تزریق از ماساژ و هرگونه دستکاری ناحیه  و استفاده بیش از حد از عضلات صورت خودداری کنید تا مانع از حرکت چربی تزریق شده شوید.
 • جهت کاهش التهاب ناحیه از کمپرس یخ برای ۲۴-۴۸ ساعت استفاده نمایید.
 • ۱هفته پس از تزریق جهت چک ناحیه دهنده و ناحیه دریافت کننده چربی توسط پزشکتان مراجعه نمایید.
 • ۶-۸ هفته پس از تزریق مجدادا توسط پزشک ویزیت شوید زیرا در این زمان تورم ناحیه از بین رفته و نتایج اولیه تزریق قابل رویت اند.
 • درصورتی که نتیجه دلخواه  رویت نشود پس از ۳ ماه از اولین تزریق میتوان تزریق مجدد جهت ایجاد نتیجه دلخواه انجام داد.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =