جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی ک از انواع  جراحی های بینی می باشد که این جراحی برای بیماران  نتایج خوبی به همراه دارد . تقریبا همه  شما می دانید که عمل جراحی استخوانی  برای بیشتر افراد بدون مشکل انجام می شود . در اصطلاح بینی استخوانی بینی است کهدر این ناحیه بینی  دارای قوزاستخوانی و نیزغضروف محکمی است .

جراحی بینی استخوانی

قوز روی بینی بر روی بینی افراد به دلایل مختلفی ایجاد می شود که مهمترین  دلیل ایجاد قوز بینی در بیشتر افراد ارثی است  و در برخی افراد قوز بینی می تواند به دلیل شکستگی به وجود آید  در صورتی.البته رشد بیش از اندازه  غضروف و استخوان بینی باعث برآمدگی یا قوز بینی در افراد می شود.

جراحی بینی استخوانی درظاهر افراد  تغییرات خوبی  به وجود می اورد و این جراحی باعث  زیباتر شدن وبالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می شود.زمانی که برروی بینی یک فرد  برآمدگی ایجاد شود  می توان گفت که این روش نوعی بینی استخوانی است ، با جراحی بینی استخوانی فرد می تواند مشکلات و برآمدگی روی بینی را به راحتی برطرف کند. درجراحی بینی استخوانی کبودی و ورم  که به دلیل جراحی ایجاد می شود نسبت به بینی های گوشتی کمترو عارضه کمتری برای بیمار دارد.

 

بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد

یکی از ویژگی های بینی استخوانی در این است که معمولا بینی استخوانی بینی به صورت قوزدار ، عقابی و بینی با پوست نازک وبینی دارای فرم خم و یا زاویه دار است وجود برامدگی روی بینی فرد از علل مهم در جراحی بینی استخوانی است .

پس می توان گفت بیشتر افراد در بینی های استخوانی غضروف های سفت با استخوان های محکم دارند ، بینی های استخوانی در بیشتر افراد تیغه محکمی ودارای پوست نازکی می باشند .برای از بین بردن  برامدگی روی بینی معمولا از دوروش جراحی باز یا بسته را اتخاذ  می کنند.

 

 

جراحی بینی استخوانی با چه روشهایی انجام می شود

جراحی بینی های استخوانی برای افراد به صورت بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی انجام شود درجراحی بینی استخوانی پزشک از روش های مختلفی برای کاهش پهنای استخوان بینی افراد استفاده می کند. به عنوان یکی از این روش ها ی که برای این جرتاحی استفاده می شود بریدن استخوان های جانبی بینی و هل دادن آن به سمت داخل بینی استبرای این نوع جراحی پزشک ازعمل جراحی بینی به روش بسته استفاده می کند.

افرادی که این نوع جراحی بینی را انجام دادهاند یک الی سه هفته بعد از جراحی بینی باید از اسپلینت بینی استفاده کنند. شکل اصلی بینی هم تقریبا بعد از یک الی سه ماه برای افراد مشخص می شود.جراحی بینی استخوانی معمولا به دو روش جراحی  بسته و جراحی باز انجام می شود.

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی  استخوانی به روش بسته

جراحی بینی  با روش بسته که توسط  بسیاری از جراحان استفاده می شود . جراحی بینی به روش بسته پزشک تمام برش‌ها  رااز داخل بینی برای فرد انجام می‌دهد. بنابراین می توان گفت که مزیت مهم این روش عدم برش برروی پوست افراد است .

 

جراحی بینی استخوانی  به روش باز

جراحی بینی استخوانی به روش باز یکی دیگر از روشهای جراحی بینی  است. در جراحی بینی باز پزشک پوست روی بینی را کاملا به سمت بالا می راند  وجراحبه بینی فرد دید مستقیمی دارد . در جراحی بینی بز پزشک برشی را بر روی  پوست  فرد دارد تورم این روش نسبت به روش بسته بیشتر است . مزیت این روش در این است که این روش جراح دید مستقیمی درحین جراحی به بینی شما دارد که در نتیجه جراح می تواند دید بهتری به بینی شما داشته باشد هر یک از روش های جراحی بینی بستگی به نظر جراح بینی شما دارد.

 

آمادگی قبل از جراحی بینی استخوانی

  • باید هشت ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
  • شب قبل از عمل دوش بگیرید، زیرا به ریلکس شدن بدنتان کمک می‌کند.
  • باید یک روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
  • وجود یک همراه برای بیمار قبل از جراحی ضروری است.
  • قبل از جراحی لباس گشاد و دکمه دار بپوشید تا بعد از جراحی و ترخیص با تعویض لباس به بینی ضربه ای وارد نشود.
  • نباید داروهای التهاب زا و اسپرین قبل از جراحی مصرف کنید.
  • عدم استعمال سیگار و دخانیات حداقل دو هفته قبل از جراحی ضرورت دارد.
  • آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
  • قبل از جراحی کیسه های یخ (کمپرسور یخ) تهیه کنید تا بعد از جراحی استفاده نمایید.

 جراحی بینی استخوانی

جراحی  بینی استخوانی  چقدر طول می کشد

در جراحی بینی استخوانی زمان مورد نیاز  به تغییراتی که در بینی شما انجام می شود بستگی دارد . اما می توان گفت که مدت زمان جراحی بینی بین یک الی سه ساعت است ، پس از جراحی بینی شخص نیاز به بستری شدن را ندارید و می توانید بعد از جراحی همان روز مرخص شوید .

 

 

استفاده از چسب بعد از جراحی بینی استخوانی

چسب بعد از جراحی بینی از مواردی است که  به همه افراد بعد از جراحی  توصیه می شود  زیرا چسب به بیمار کمک می کند که ورم ناشی از جراحی بینی کاهش یابد. درچند روز اول در طول شب نیز بهتر است بیمار تا مدتی از چسب بینی استفاده کند .اما برحسب نوع بینی بینی افراد مدت استفاده از چسب برای افراد متفاوت است  به عنوان مثال در بینی استخوانی استفاده ازچسب نسبت به بینی های گوشتی مدت زمان کمتری دارد.اگر  چسب باعث حساسیت های پوستی در بینی شما می شود فرد  بهتر است از کرم های هیدروکورتیزون سه بار در روز استفاده کند تا مشکل خارش و التهاب برطرف شود.

ود، وعوارض دیگر جراحی بینی  علائمی مثل تنفس دهانی، خشک شدن گلو در هنگام خواب، تنفس صدادار و کاهش حس بویایی است .

جراحی بینی استخوانی

نتیجه حاصل ازجراحی  بینی استخوانی طبیعی

نتیجه جراحی بینی استخوانی برای بیمار تغییرات چشمگیری به همراه دارد و نوع پوست شما نیز در نتیجه جراحی  تاثیر گذار است عمل بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشتی نتایج بهتری برای بیمار به همراه دارد به دلیل اینکه پوست  بینی استخوانی  نازکتر است  به همین دلیل فرد نتیجه بهتری از جراحی می گیرد.

مراقبت های لازم پس از انجام عمل بینی استخوانی

پس از جراحی بینی شما باید مراقبت های  لازم را انجام دهید تا روند بهبودی ودوره نقاهت  سریعتر پیش رود  در ذیل نکات و مراقبت های پس از عمل را بیان شده است

-بعد از جراحی  دو بالش در زیر سر خود قرار دهید این امر موجب  کاهش تورم  پس از عمل بینی خواهد شد.

-پس از عمل بینی شخص باید چسب زدن به بینی را به صورت  انجام دهد ، چسب زدن به بینی باعث  کاهش تورم ها و شکل دهی بهتر بینی خواهد شد.

– در هفته های اول پس از جراحی بینی فعالیت ها و یا ورزش های سنگین  نمی توانید انجام دهید.

– پس از جراحی بینی استخوانی نباید در معرض نورخورشید قرار گیرد ، زیرا نور خورشید سبب تشدید تورم ها ی بینی خواهد شد.

 جراحی بینی استخوانی

در آخر در جراحی بینی دقت ، تجربه و مهارت جراح بینی را در هنگام آن در نظر بگیرید بنابراین توصیه می شود که در انتخاب جراح بینی خود نهایت دقت و وسواس را داشته باشید قبل از جراحی  نمونه کارهای جراح بینی خود را مشاهده کنید  که با نحوه جراحی بینی جراح بیشتر آشنا شوید در نتیجه با خیالی آسوده جراحی بینی را انجام  خواهید داد.

برگشت پذیری جراحی بینی استخوانی ؟

بازگشت برآمدگی و قوز بینی در جراحی بینی های استخوانی بسیار به ندرت رخ می دهد.رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی از قبیل نخوردن ضربه به بینی در دوره بهبودی، چسب زدن به بینی، نخوابیدن به پهلو هنگام خواب به مدت محدود و غیره در کوتاه تر شدن دوره نقاهت و نتیجه ایده آل از جراحی بینی موثر می باشد.

 

 

بهترین زمان جراحی بینی استخوانی

در مورد زمان جراحی های بینی های استخوانی و اینکه کبودی و ورم بینی چقدر طول می‌کشد؟ نمی توان یک عدد دقیق بیان کرد.

مدت زمان بسته به تغییرات بینی و نیازهای بیمار برای تغییرات بینی بین یک الی سه ساعت متغییر است.

شخص چند ساعت پس از عمل بینی مرخص می شود و می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر گیرد.

فقط باید دقت نماید که نباید فعالیت های سنگین ورزشی را انجام دهد.

جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی

یکی از مهمترین عواملی که در هزینه جراحی بینی استخوانی تاثیر گذار است و آن را متفاوت می‌کند، تجربه، مهارت و سابقه کاری جراح (متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح پلاستیک) است.

نوع بینی، پوست بینی، داشتن و یا نداشتن پولیپ بینی و دیگر مشکلات تنفسی سهم بسزایی در تعیین قیمت جراحی بینی دارد. البته منطقه ی جغرافیایی نیز در این هزینه ها تاثیرگذار است؛ برای مثال، هزینه عمل بینی در تهران با شهرستان های کوچک معمولا متفاوت است.

هزینه هایی چون آزمایش خون، عکس آتلیه، سی تی اسکن و … نیز باید در لیست هزینه‌های این عمل قرار گیرند.

 

چه افرادی مناسب  جراحی بینی استخوانی هستند؟

جراحی بینی استخوانی بیشتر شامل کسانی است که از مشکل برآمدگی یا قوز بینی خود رنج می‌برند که اصلی‌ترین عوامل  در این مشکل، ارث، ژنتیک و رشد بیش از حد غضروف و یا استخوان بینی است.

-افرادی که بینی برآمده دارندبرای این جراحی مناسب هستند مشکل برآمدگی بینی در بینی های استخوانی باعث بر هم خوردن تناسب صورت و گاهی مشکل تنفس می‌شود.

-افرادی که انحراف بینی دارند مشکل انحراف بینی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که افراد بسیاری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و بدین صورت است که فرد درگیر، دچار سپتوم (دیوار نازک استخوان و غضروف است که سوراخ بینی راست و چپ را از هم جدا می‌کند) انحرافی بوده و این ناحیه در بینی او حداقل کمی خارج از مرکز قرار دارد.

بعضی از افراد با این مشکل متولد شده‌اند و برخی دیگر بر اثر آسیب دیدگی مانند شکستگی بینی به این عارضه دچار گشته‌اند. در طول جراحی استئوتومی بینی که قبلاً هم بدان اشاره شد، استخوان به گونه ای بریده و جهت داده می‌شود که در یک مسیر صاف قرار بگیرد.

 

 

 

راه تشخیص بینی استخوانی

در بینی استخوانی یک سوم بالایی بینی را در نظر بگیرید، این دقیقاً پل بینی است.

پل بینی عموما از استخوان تشکیل میشودو قسمت های پایین تر آن از غضروف ها متشکل می شوند. برآمدگی ها و قوزهای بینی در این ناحیه دیده می شوند، معمولا افرادی که دارای بینی استخوانی هستند این ناحیه را به راحتی لمس میک نند وحتی ادر ظاهر به آسانی می توانند این ناحیه را تشخیص دهند،این ناحیه چربی ندارد و بسیار سفت خواهد بود.

کمی پایین تر از این ناحیه طاق غضروفی قرار دارد،این قسمت از بینی شامل غضروف‌های کناری فوقانی و تیغه میانی بینی است، بیشترین تغییرات لازم برای جراحی بینی در این ناحیه انجام می شود و عموما انحرافات و برآمدگی های بزرگ در این بخش قرار دارد، همچنین در صورت شکستگی بیشترین آسیب به این ناحیه وارد می شود.

در یک معاینه کلی پزشک با بررسی مجراهای عبور هوا و انسدادهای موجود اقدام به جراحی می نماید،پیش از این لازم است تا پزشک اندازه،شکل،ضخامت و تقارن،وجود انحراف در تیغه، ضخامت پوست روی بینی را نیز بررسی نماید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 11 =