جراحی خال صورت

جراحی خال صورت

جراحی خال صورت

جراحی خال صورت یکی از  جراحی های زیبایی صورت  است افرادی که در صورتشان ضایعاتی مانند خال و یا کک و مک دارند می توانند از این روش  برای رفع این مشکل استفاده کنند ، همان گونه که می دانبد خال‌ها انواع مختلفی دارند و برای از بین بردن خال با توجه به نوع خال و با نظر پزشک اقدام به برداشتن آن نمائید.

جراحی خال صورت

روش‌های جراحی خال صورت

جراحی خال صورت معمولا به دو دسته جراحی و غیر جراحی انجام می شود

در روش جراحی خال صورت  ضایعات خال به صورت کامل با استفاده از تیغ جراحی  این جراحی صورت  را انجام می دهد و جای آن بخیه می‌شود. البته بایر گفت که احتمال عود خال با این روش بسیار کم است یا اصلا وجود ندارد.

در  روش‌های غیرجراحی  که بیشتر به کمک لیزر خال و سوزاندن خال انجام می شود . در این روش بخیه‌ای روی پوست زده نمی‌شود اما چون ممکن است خال به‌ طور عمقی برداشته نشود، احتمال عود آن بیشتر است.

انتخاب بین روش جراحی خال صورت یا غیر جراحی خال صورت بر عهده جراح صورت  است و تنها در مورد بعضی خال‌ها ممکن است که بتوان از هر دو روش استفاده کرد.

در رابطه با خال‌های مادرزادی یا سایر خال‌هایی که وسیع هستند  ممکن است  پزشک جراحی خالهای صورت  را با هم انجام دهد و در این گونه خالها پزشک بیشتر از لیزر استفاده می کند.

خال‌هایی که بدخیم هستند با استفاده از جراحی  فقط باید از بین بروند تا بتوان ضایعه را به آزمایشگاه فرستاد. درواقع لیزر سلول خال را خراب میکند  و دیگر ضایعه‌ای وجود ندارد که برای آزمایش بفرستیم.

روش‌های جراحی خال صورت که مناسب نیستند

روش های غیر جراحی خال صورت  برای برداشتن خال  مانند سرد کردن یا کرایو، درم ابریژن و پیلینگ یا لایه‌برداری نیز امکان‌پذیر است اما این روش‌ها  غیر جراحی بیشتر برای روشهای دیگر کاربرد دارند که روش معمولی برداشت خال را در بر دارد  یا برای ضایعاتی مناسب هستند که در واقع روی پوست هستند و خال نمیباشند و فقط  شبیه خال هستند از جمله لکه‌های حاصل از آفتاب و کک و مک که سطحی‌تر هستند.

در حالی‌ که خال از لایه‌های عمقی‌تر پوست منشا گرفته است  و اگر به‌ صورت سطحی آن را از بین ببریم دوباره ممکن است عود کند.

 جراحی خال بینی

مزایا و معایب جراحی خالهای  صورت و لیزر چیست؟

روش جراحی و غیر جراحی برداشتن خا لها دارای معایب و مزایایی هستند . برای مثال در جراحی پوست برش می‌خورد و بخیه زده می‌شود اما در لیزر هیچ برش و بخیه ای وجود ندارد. جراحی خالهای صورت  بیشتر در طی یک جلسه انجام می‌شود اما لیزر ممکن است به چند جلسه تکرار نیاز داشته باشد . احتمال عود خال با روش جراحی نسبت به لیزر کمتر است . توجه داشته باشید که همه خال‌ها را نمی‌توان با لیزر برطرف کرد، بنابراین توصیه می‌شود انتخاب روش مناسب برای برداشت خال را به جراح صورت خالدار بسپارید.

برداشتن خال با لیزر

برداشتن خال با لیزر یکی ازروشهای  جراحی خال صورت است که در این روش ، برای برداشتن از بی حسی موضعی استفاده میشود  ، و با قیچی و یا چاقوی جراحی بخش رشد کرده خال برداشته می شود .به دنبال آن جای خال برداشته شده توسط خود بدن ترمیم خواهد شد .

در مواقعی که خال باید به صورت کامل برداشته شود  ، کل ضخامت یک خال باید برداشته می شود. با انجام این کار زخم بزرگی در روی پوست شما به وجود خواهد امد و همین امر موجب غیرعادی به نظر رسیدن  این ناحیه خواهد شد. استفاده از یک روش جراحی خال صورت  جایگزین مناسب دیگر برای برداشتن خال زخم و جراحتی را به دنبال نخواهد داشت.

 برای این کار می توان از جراحی صورت با  لیزر برای برداشتن خال استفاده کنید، این روش دردی را برای فرد به همراه ندارد. در مورد خال های صاف و قهوه ای یا سیاه رنگ لیزر روش مناسبی است  . در روش لیزر درمانی برای برداشتن کامل خال معمولا بین یک تا سه جلسه درمان نیازاست . استفاده از لیزر درمانی برای برداشتن خال ، دررابطه با خال هایی با حجم زیاد و یا از پوست بیرون ده شده روش خوبی نیستند.

جراحی خال صورت

روش برداشتن خال با لیزر برای افراد توصیه میشود . در این روش از نور لیزر برای برداشتن خال استفاده می شود ، برای انجام این کار نور به صورت مستقیم به روی خال تابانده میشود  تا آن را گرم کند و در نهایت آن را بترکاند. این روش بدون درد است، در آن روش به بخیه و برش نیازی نیست و بخاطر همین خطر ایجاد جای زخم در این روش کمتر می باشد .

نکاتی که در جراحی خال صورت با لیزر باید بدانید

-توصیه به استفاده از روش برداشتن خال با لیزر برای بعضی از خال ها نسبت به روش های دیگر بهتر است .

-استفاده از این روش برای خال های تازه ، با قطر کوچک و صاف توصیه شده است .

-استفاده از روش لیزر برای برداشتن خال در مورد خال های قدیمی یا خال های برجسته و برآمده چندان قابل توصیه نمیباشد .

-این روش برای خال هایی که معمولی نیستند در نظر پزشک ، توصیه نمی شود . برای برداشتن خال با روش لیزر برای بی حس کردن ناحیه ی مورد نظر ار بی حسی موضعی و با بیهوشی استفاده می شود  .

سپس با تابش یک پرتو لیزر بر خال ، رنگ دانه هایی که رنگ قهوه ای دارند کم شده و از بین میروند . مدت زمان این روش به میزان بزرگی و شدت خال بستگی دارد.

مراقبت های بعد از جراحی خال صورت با لیزر

این روش درد خیلی کم و یا اصلا دردی را ندارد  . برخی از بیماران درد شدیدی را در یک لحظه ی تابانیدن نور احساس کرده اند ، و برخی دیکر احساسی مانند انگار که کش پلاستیکی به صورتشان زده میشوند را دارند  . از نور لیزر برای برداشتن رنگ دانه های موجود در خال استفاده می شود. بعد از انجام این کار ، رنگ دانه های خا خود به خود توسط بدن از بین میرود  به این ترتیب زخم ایجاد شده روی خال ، با گذشت زمان ترمیم شده و محو می شود.

قرمزی ناحیه ی مورد نظر بعد از لیزر طبیعی است  . و یک پوست زخم در محل خال ایجاد می شود ، که بعد از گذشت چند هفته برطرف می شود توصیه می شود که در مقابل نور آفتاب قرار نگیرید ، چرا که پوست پوست جدید زیر خال بسیار حساس میباشد ، و به مدت یک ماه و نیم پس از برداشن خال از کرم ضد آفتاب برای بیرون رفتن استفاده کنید . برای برداشتن کامل خال به چندین جلسه لیزردرمانی نیاز است.

جراحی خال صورت

جراح صورت خالدار

انتخاب جراح صورت خالدار برای جراحی صورت خالدار بسیار مهم است زیرا این نوع جراحی صورت نیاز به مهارت و تجربه پزشک دارد  . درواقع فریز کردن، سوزاندن و لیزر کردن خال به دلیل سلول بودن خال نیز می‌تواند دلیل بر سرطانی شدن خال باشد و تنها با جراحی خالهای صورت میتواند به صورت کامل برداشته شود ، چرا که خال سلول است و به هیچ وجه نباید به غیر از جراحی خال صورت  با هیچ روش دیگری درمان شود و این کار باید توسط جراح صورت خالدار انجام گیرد ؛ ولی کک و مک و یا هر نوع لک صورت به دلیل اینکه به صورت رنگ روی پوست است میتواند با لیزر از بین رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 16 =