جراحی شکم

جراحی شکم

جراحی شکم

جراحی شکم با توجه به زیبایی های را که همراه دارد عوارضات و خطرهایی را هم در بر دارد ، که هر فرد بایستی قبل از اقدام به جراحی شکم از آنها اطلاع پیدا کنند . به عقیده متخصصان انجام جراحی زیبایی شکم برای بیماران ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد .
اولین عمل های جراحی شکم در اواخر قرن نوزدهم و اوائل قرن بیستم  انجام شده است و این عمل های جراحی که معمولاً با جراحی فتق ناف صورت میگرفت بخشی از پوست و چربی پایین شکم را بصورت قاچ هندوانه به بیرون آورده  و پوست دو طرف را بهم می دوختند.

 

جراحی شکم

تاریخچه جراحی شکم

جراحی شکم همانند دیگر جراحی زیبایی دیگر  در اوائل قرن بیستم یعنی فاصله پرتنش دو جنگ بزرگ پیشرفت چندانی نکرد ولی بعد از آرامشی که بر دنیا حاکم شد و در دهه ۵۰ میلادی جراحان دقت کردند  که برداشتن پوست و چربی به ترتیبی که گفته شد  نتایج چندان قابل توجهی ندارد و مانند لیفت صورت باید پوست و چربی را از نسوج زیر آن یعنی عضلات شکم برداشته شود  و بدین ترتیب توانستند مقدار خیلی بیشتری از پوست و چربی را از زیر پوست خارج کنند  و چون برای اینکار باید تمامی پوست شکم را به طرف پایین آن می کشیدند و ناف هم همراه با پوست به طرف پایین منتقل میشود  بنابراین تکنیکی ابداع کردند که ناف از پوست اطراف خود جدا شده و بطرف پایین جا به جا نگردد و این ناف را از سوراخی که در پوست کشیده شده ایجاد میکردند، بیرون می آوردند.

در جراحی شکم چربی های اضافه موجود در شکم و پوست اضافه هم برداشته میشود در این روش جراحی زیبایی شکم، پوست و چربی های اضافی شکم برداشته می شود و اطراف شکم را جراح میدوزد و در نتیجه شلی و افتادگی و برآمدگی جدار شکم نیز باز بین میرود . در جراحی شکم  برش جراحی مانند برش ها جراحی سزارین میباشد و بسته به وسعت عمل جراحی ناف جدید ساخته می شود و یا در صورتی که حجم شلی پوست زیاد نباشد از همان ناف قبلی بیمار استفاده می گردد.

دانستنی های قبل از جراحی شکم

بیمارانی که سیگار می کشند حتما باید از یک ماه قبل از جراحی شکم سیگار را کنار گذاشته . و چنانچه قصد حاملگی داشته باشند باید عمل جراحی شکم  را به بعد از آن بیاندازند در این عمل معمولا ساکشن پهلوها نیز به صورت همزمان  انجام می شود. بهتر است بیماران حدود ۳ هفته قبل ازجراحی سیگار نکشند . ساکشن ناحیه پهلوها نیز همزمان معمولا انجام می شود. محل اسکار جراحی روی خط سزارین میباشد  و به مرور کمرنگ می شود ولی بهتر است که سه ماه بعد از جراحی شکم محل اسکارلیزر نیز بشود تا اثری از آن باقی نماند .

در جراحی شکم پوست اضافه و چربی های زاید شکم توسط جراح برداشته شده  و ناف نیز مجدا گذاشته می شود. با یک برش روی خط سزارین قبلی پوست و زیر جلد بریده می شود.

جراحی شکم

انواع جراحی شکم

سه نوع عمل جراحی شکم   وجود دارد که شامل : ابدومینوپلاستی (تامی تاک)، لیپوساکشن (خارج کردن چربی زیر پوستی) و یا ترکیب این دو روش استفاده می شود که اگرچه به ظاهر موفقیت آمیز بوده و سبب راضی بودن بیمار میشود  اما عوارضی را به دنبال دارد.

عوارض جراحی شکم

 

از عوارض جراحی شکم این است که شکم به صورتی نامتقارن است و محلی که ناف در آن قرار میگیرد نامناسب است یکی از شایعترین عوارض عمل جراحی زیبایی شکم تنگ بودن محلی است که در آن ناف قرار دارد  . به مرور زمان و به علت انقباض زخم ناف به مرور تنگ میشود. یکی از بهترین درمان ها این است که گاز چرب را در داخل ناف قرار دهید ..

برخی ها توصیه میکنند  که از تیله های اسباب بازی از جنس شیشه داخل ناف گذاشته شود و هر روز این تیله شستشو و چرب شود. از عوارض دیگر جراحی شکم که متاسفانه از عوارض وخیمی میباشد  سیاه شدن (نکروز) پوست شکم مخصوصا در نزدیکی ناحیه برش میباشد  در این موارد باید پوست نکروزه برداشته شود و پانسمان خیس گذاشته شود تا با گذشت زمان بعدا گرافت پوستی انجام شود،

شایعترین علت سیگار کشیدن بیمار و کشش بیش ازحد پوست و نوع دوخت بخیه توسط جراح لاغری است . از دیگر عوارض جراحی شکم  را میتوان تشکیل سروما نام برد کهباید به صورت مکرر با سوزن هایی تخلیه شود .

عوارض جراحی شکم

نکات لازم قبل از جراحی شکم

۱-دوری از سیگار به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل

۲- پرهیز کردن  از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه مانند ایبوپروفن ، دیکلوفناک ، اندومتاسین و غیره به مدت حداقل ده

روز قبل از جراحی شکم

۳- در صورتی که هر نوع ویتامینی را استفاده میکنید به دکتر خود اطلاع دهید

۴- محل عمل شما در بیمارستان یا مراکز جراحیبه صورت محدود خواهد بود

۵- انجام لیپوساکشن محدود به همراه آبدومینوپلاستیمکشکلی را به وجود نمی آورد.

نوع بیهوشی

این عمل عمدتا با بیهوشی عمومی قابل انجام است ولی در موارد خاص و بر اساس نظر جراح با بی حسی نخاعی ودارو های آرام بخش نیز قابل اجراست

زمان انجام جراحی معمولا تا دو ساعت زمان لازم دارد .

نکات لازم بعد از جراحی شکم

۱- معمولا روز بعد از جراحی میتواند مرخص شود

۲- در طی چند روز اول مقداری درد و تورم دارد

۳- در چند روز اول بهتر است کهبه شکل خم شده راه بروید

۴- بهتر است در ۵ روز اول از شکم بند استفاده نمائید

۵- در صورت انجام لیپو ساکشن ، باید از گنهای به خصوصی استفاده کنید

۶- بهتر است هر چه زودتر به کارهای روزمره خود برگردید

۷- در صورت امکان عصر روز عمل از تخت خارج شده و پیاده روی کنید

۸- انجام ورزشهای سنگین بعد از رفع کامل درد مشکلی را ندارد

۹- محلهای برش ظرف ۶-۳ ماه برجسته و رنگی میشوند ولی قبل از یک سال طبیعی می شوند

جراحی شکم

درمانهای رایج و چه روشی برای چه فردی مناسب است؟

با توجه به اینکه هر فرد چه مشکلاتی را دارد روش درمانی جداگانه ای برای وی تعریف میشود . مثل سن و سلامتی عمومی فرد, کیفیت پوست(پوست سفت بدون ترک یا پوست نازک با ترک فراوان)

–  میزان پوست اضافه بالا و پایین شکم, مقدار چربی موجودد در دور شکم و پهلو ،شل یا سفت بودن جدار شکم(عضلات شکم)

 

مراقبت های لازم  بعد از جراحی  شکم

پس از جراحی شکم شما نیاز دارید برای چند هفته استراحت کنید تا فرد به بهبودی کامل برسد.در این مدت در صورتی که پزشک برای شما دارو تجویز کرده است آنها را به طور مرتب استفاده کنید در این مدت توصیه های پزشک خود را به در ستی انجام دهید  تا از نتایج جراحی رضایت کامل داشته باشید .

درچند روز اول پس از جراحی  شکم از مسکن‌ها و ضد دردها استفاده کنید تا درد شما کاهش یابد .پس از جراحی استراحت مطلق نداشته باشید چون استراحت مطلق باعث می شود خون در پاها لخته شود .بنابراین می توانید در این مدت  فعالیت‌های سبک روزانه خود را انجام دهید.بیمار می‌تواند برای بهبودی سریع‌تر جای زخم در شکم ، از میوه هایی آناناس استفاده کند و مصرف میوه ،ماهی و میگو را در این مدت بیشتر کند تا هر چه سریعتر بهبود یابد.

هزینه جراحی شکم

هزینه جراحی در نقاط مختلف متفاوت است و هزینه جراحی زیبایی شکم  حتی  از کشوری به کشور دیگر و از شهری به شهر دیگر متفاوت  می باشد .هزینه جراحی شکم مانند دیگر جراحی های زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد . این عوامل شامل سن بیمار ،وزن بیمار،وضعیت  جسمانی فرد ،تجهیزات جراحی ، دستمزد جراح، بی‌هوشی و داروهای مصرفی ازجمله  مواردی هستند که برهزینه این جراحی تاثیر گذاراست . بنابراین برای تعیین دقیق هزینه جراحی با پزشک خود مشورت کنید .

جراحی شکم

انتخاب جراح زیبایی شکم

اگر شما قصد دارید جراحی زیبایی شکم  انجام دهید باید قبل ازهر اقدامی یک جراح با تجربه و ماهر را که در این زمینه تخصص لازم را دارد را انتخاب کنید. برای این کار شما باید تحقیقات لازم را انجام دهید ویک جراح مناسب  برای این جراحی پیدا کنید

قبل از انجام جراحی شکم  جلسه مشاوره‌ای با پزشک خود داشته باشید و از او بخواهید درباره نحوه انجام جراحی شکم و معایب و مزایا و خطراتی این جراحی ممکن است برای شما داشته باشد اطلاعات لازم را کسب کنید .همچنین  شما می توانید با مراجعه به مطب با مراجعه کنندگان قبلی نیز صحبت کنید ونتیجه جراحی انها را مشاهده کنید .اما در نهایت شما باید  تصمیم نهایی را برای این جراحی بگیرید.

چه کسانی نمی توانند جراحی زیبایی شکم انجام دهند

کسانی که می‌خواهند جراحی شکم انجام دهند باید در سلامت کامل باشند و افرادی که  بیماری قلبی، دیابت یا آسم  دارند گزینه مناسبی برای این جراحی نیستند زیرا اینگونه بیماریها خطرجراحی زیبای شکم را افزایش می دهند . همچنین درصورتی که افراد دچار نوسان وزن باشند گزینه مناسبی برای انجام جراحی زیبایی  شکم نمی باشند زیرا برای انجام این جراحی افراد باید وزن ثابتی داشته باشند.

مزایای عمل جراحی شکم

افرادی که به دلیل ناراحتی از چاقی بخصوص در ناحیه شکم همواره به دنبال راهکاری برای رهایی از چربی های شکمی هستند ، می توانند با انجام جراحی زیبایی شکم ، از شر چربی های اضافی در این ناحیه رهایی یافته و به شکمی مسطح و صاف دست یابند.

لازم به ذکر است که عمل جراحی شکم ، علاوه بر حذف چربی ها و پوست اضافی ناحیه شکم ؛ قادر به حذف خطوط  از ناحیه زیر شکم که در اثر کاهش و افزایش وزن و بارداری در این ناحیه پدیدار می شوند نیز می باشد.

به طور کلی جراحی زیبایی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی راهی جهت حذف چربی های موضعی و نیز پوست اضافی شکم می باشد و به قوام ماهیچه های جداره شکم و در نتیجه سفت شدن شکم می انجامد.

بنابراین افرادی که تصمیم دارند به دفع چربی های اضافی و حذف پوست اضافی شکم خود دارند و می خواهند به شکمی صاف و خوش فرم دست یابند ، به کمک جراحی زیبایی شکم می توانند به این مهم دست یابند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دوازده =