جراحی پلک بالا

جراحی پلک بالا

جراحی پلک بالا

جراحی پلک بالا و جراحی پلک پایین یکی از جراحی های شایع صورت است . افرادی که نیاز به این جراحی پیدا می‌کنندمعمولا سنس بالاتر از ۴۰ سال را دارند . البته این به این معنی نیست که افراد کم سن و سال دچار این مشکل نخواهند شد  یا برای جراحی پلک کاندیدای مناسبی نیستند، چرا‌که در جراحی زیبایی سن عامل محدود کننده ای نمیباشد  و ممکن است هر فردی بنا به دلایل خاصی در هر سنی دچار مشکلاتی شود که نیاز به جراحی داشته باشد.

 

جراحی پلک بالا

 

جراحی پلک بالا شایع‌تر است یا پلک پایین‌؟

در حالت کلی جراحی پلک بالا شایع تر ار جراحی پلک پایین است ؛ چر‌اکه پلک پایین دیرتر پوستش می‌ریزد و خیلی دیرتر از پلک بالا دچار چین و چروک می‌شود، به بیان دیگرحدودا ۷۰‌درصد جراحی‌ها مربوط به پلک بالا و ۳۰‌درصد به پلک پایین مربوط میشود .

در جراحی پلک بالا باید چه مواردی اصلاح شود؟

چربی ها در پلک بالا در دو بخش تجمع پیدا میکنند ،یکی نزدیک به گوشه داخلی چشم و دیگری در خط وسط. معمولا در این دو ناحیه (درمورد پلک بالا) علاوه بر تجمع چربی، پوست پلک به صورت آویزان شده ای میباشد در جراحی پلک بالا  با یک طراحی خاص پوست اضافه را برداشته می شود اما باید جراحی پلک بالا  جوری انجام شود که به راحتی پلک بتواند باز و یا بسته شود،

بنابراین طراحی این جراحی، بسیار ظریف است چرا‌که علاوه بر برداشتن پوست باید دقت کافی صورت گیرد تا بیمار دچار مشکلاتی نشود  همچنین چربی تشکیل شده هم از زیر پلک خارج شود. به بیان دیگر اگر جراح، این عمل را بدون اینکه چربی را از پلک خارج کند ، عمل ناقص انجام شده و شکل نهایی‌اش خوب نخواهد شد.

یکی از جنبه های مثبت جراحی پلک بالا این است  که با همین برش می‌توان اعمال مربوط به بالا کشیدن تاج ابرو ویا قطع عضله اخم را که باعث بروزخطوط عمودی بین ابروها(خط اخم) شده است را انجام داد وبه برش اضافه دیگری برای انجام این کار وجود ندارد .

بعد از جراحی پلک بالا  رعایت چه نکاتی لازم است؟

بخیه ها معمولا بعد از یک هفته از جراحی پلک بالا کشیده میشوند و سه، چهار هفته بعد خیلی به سختی می‌توان جای بخیه‌ها را تشخیص داد. عمل پلک یکی از عمل‌های ساده‌ای است که همراه با بی حسی موضعی انجام میگیرد . البته برای اینکه بیمار اذیت نشود، می‌توان از ترکیب بی‌حسی موضعی و خواب سبک هم استفاده کرد. این جراحی به صورت سرپایی انجام میشود  همچنین بعد از عمل فرد باید یک تا دو روز از کمپرس یخ استفاده کند تا تورم و خون‌مردگی کاهش یابد.

 

جراحی پلک بالا

 

تفاوت جراحی پلک پایین با بالا چیست؟

در جراحی پلک بالا علاوه بر اینکه چربی اضافه دارد پوست اضافه هم دارد ، در صورتی که در جراحی پلک پایین معمولابا پوست اضافه طرف نیستیم و جراح  فقط باید چربی اضافه را خارج کند . در پلک پایین برخلاف پلک بالا در سه بخش مختلف چربی تجمع پیدا می‌کند. معمولا برداشتن پوست همراه عمل پلک پایین خیلی مورد استفاده قرار نمیگیرد  مگر اینکه پوست خیلی زیاد باشد. برداشتن زیاد پوست در پلک پایین ممکن است موجب نیمه باز ماندن چشم شود.

برای جراحی پلک پایین شما از چه روشی استفاده می کنید؟

معمولا جراحی پلک پایین روی پوست انجام نمیگیرد ، درحالی که جراحی پلک بالا را از روی پوست انجام می‌دهم. همان‌طور که گفتم پلک پایین را از داخل چشم و قسمت قرمزی چشم انجام میشود، چرا‌که قرمزی داخل چشم مانند مخاط دهان می‌ماند یعنی وقتی شما لب‌تان را گاز بگیرد و قلوه‌کن شود، بدون نیاز به بخیه این زخم خود به خود بدئن آنکه جایی بگذارد از بین میرود .

این ترمیم بدون بخیه شامل قرمزی چشم هم می‌شود یعنی اگر برش جراحی پلک را از این ناحیه بزنیم و بخیه نزنیم خود به خود به آسانی جوش میخورد . چربی‌های پلک پایین را می‌توان از این طریق خارج کرد. فرق پلک بالا و پایین در این است که در پلک بالا برش روی پوست اثری باقی نمیماند  ولی در پلک پایین برش اگر از روی پوست زده شود، حتما جای جایی از خود به جای میگذارد .

 

علایم افتادگی پلک بالا

افتادگی پلک می تواند در زمانی که به دنیا آمده به وجود آید  که افتادگی پلک نوزادان را ایجاد میکند. افتادگی پلک کودکان مدتی پس از تولد ظاهر میشود. افتادگی پلک نوزادان و افتادگی پلک کودکان منجر به تنبلای چشم خواهد شد.

افتادگی پلک بزرگسالان ناشی از افزایش سن است که معمولا در سنین بالای ۵۰- ۴۵ سال اتفاق می افتد و در اکثر موارد با پف پلک و افتادگی ابرو همراه می باشد که نیاز به جراحی همزمان یا بعدی پف پلک بالای چشم (بلفاروپلاستی) و یا لیفت ابرو میباشد.

 

 

 

جراحی پلک افتاده بالا

در صورت وجود تنبلی چشم در افتادگی پلک نوزادان و کودکان , باید هر چه سریعتر جراحی افتادگی پلک انجام گیرد . ولی در صورتی که افتادگی پلک سبب تنبلی در نوزادان و کودکان نشده باشد , جراحی در سنین ورود به مدرسه و یا در سنین ۱۸ سالگی میتواند انجام گیرد . در افتادگی پلک بزرگسالان عمل جراحی افتادگی پلک (با یا بدون بلفاروپلاستی) انجام میشود . که اکثرا تحت بیحسی موضعی توسط جراح پلک (جراح پلاستیک چشم ) انجام میگیرد. برای ایجاد برش ها یپوستی از امواج رادیویی استفاده میشود .

جراحی پلک بالا

در افتادگی پلک ناشی از بالا رفتن سن اکثرا نیاز به عمل جراحی پف پلک بالا (بلفاروپلاستی) برش امواج رادیویی و یا جراحی زیبایی چشم مانند لیفت آندوسکوپی ابرو یا کشیدن چشم نیز وجود دارد. هزینه جراحی افتادگی پلک بالا بعد از اینکه توسط جراح پلک معاینه شدید تعیین میشود  و تعیین نوع جراحی افتادگی پلک و جراحیهای دیگر زیبایی چشم قابل اعلام میباشد.

 

جراحی پلک افتاده بالا ، درد هم دارند؟

نه، بلفاروپلاستی معمولا به همراه درد نمیباشد. این جراحی معمولا به صورت موضعی انجام می‌شود و لازم نیست به بیمار بیهوشی عمومی دهیم.

 

 

درباره مراقبت‌های بعد از جراحی پلک افتاده بالا هم توضیح می‌دهید؟

قرار دادن کمپرس سرد به مدت ۴۸ ساعت روی ناحیه مورد نظر . پانسمان‌های خیلی ظریف با چسب‌های استریل به جای استفاده از گازها کمک می‌کند که کمپرس سرد بهتر استفاده شود و از طرف دیگر کمک به بسته نشدن چشم های بیمار کمک میکند ؛ به خصوص در بلفاروپلاستی که روی ۴ پلک انجام می‌شود (گاهی هر ۴ پلک، گاهی ۲ پلک بالا و گاهی ۲ پلک پایین جراحی می‌شوند)، بستن کامل چشم بیمار موجب میشود  بیمار نتواند چیزی را ببیند و این حس خوبی نمیباشد.

 

 

جراحی پلک افتاده بالا چه عوارضی دارد؟

از عوارض شایع جراحی افتادگی پلک کبودی و تورم است  که بسته به پاسخ بافتی افراد، از چند روز تا دو هفته، ممکن است طول بکشد. برگشت پلک در زمان کشیدن پوست از عوارض دیگر است  که نباید پیش آید و در اصل، این مسوولیت جراح است که روش‌های مناسب را به کار ببرد. از عوارض نادر این است که در اثر اضافه برداشتن پلک، چشم به صورت کامل بسته نشود. ما توصیه می‌کنیم افرادی که می‌خواهند این عمل را انجام دهند از ۱۰ تا دو رزو مانده به جراحی  از داروهای مسکن، آسپیرین، مفنامیک اسید، بروفن و این خانواده دارویی استفاده نکنند.

 

 

افراد واجد شرایط جراحی پلک

برای انجام این درمان شما باید از سلامت عمومی کامل برخوردار باشید و نسبت به نتیجه درمان انتظارات واقع بینانه داشته باشید. با این حال افراد زیرنباید از این درمان استفاده کنند:

• افراد مبتلا به گلوکوم (یک نوع بیماری چشمی که منجر به از دست دادن بینایی فرد می شود)، یا کسانی که خشکی چشم دارند و چشمانشان اشک تولید نمی کند؛

• اگر تجربه ایجاد مشکل خاص در بدنتان پس از جراحی های قبلی دارید؛

• ویا اگر مستعد ابتلا به کلویید (قرمزی والتهاب)، زخم پس از جراحی پلک  هستید. توصیه می شود برای اینکه اثرات برش ها مشخص نشود از انجام این روش خودداری کنید.

جراحی پلک بالا

 

نحوه انجام جراحی پلک بالا به شرح ذیل می باشد:

در جراحی زیبایی پلک بالا ، بهترین جراح پلک برای اینکه جای برش پس از بهبودی مشخص نباشد، برش را بر روی خطوط موجود روی پلک ایجاد می کند و پس از تخلیه چربی و بریدن پوست اضافه ، پوست را بخیه می زند.

 

 

 

جراحی زیبایی پلک چه مزایایی دارد؟

 • در برخی از افراد افتادگی پلک بالا باعث محدود شدن دید فرد می شود که با جراحی پلک برطرف می گردد.
 • باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.
 • باعث زیباتر شدن چهره افراد می شود.

 

اقدامات قبل از جراحی پلک بالا

 1. پیش از اقدام به بلفاروپلاستی آزمایشاتی را که جراح پلک برای تان تجویز نموده است، انجام داده و نتیجه آن را برای بررسی های بیشتر به جراح نشان دهید.
 2. به مدت یک هفته قبل از مراجعه برای جراحی پلک از داروهای رقیق کننده خون ، الکل و دخانیات استفاده نکنید.
 3. به مدت ۸ ساعت قبل از مراجعه برای جراحی زیبای پلک چیزی میل نکرده و ناشتا باشید.
 4. برای انجام جراحی زیبایی پلک بدون آرایش مراجعه کنید و یک همراه با خود داشته باشید.

جراحی پلک بالا

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 1. داروهایی را که جراح پلک برای تان تجویز نموده است به طور مرتب استفاده کنید.
 2. به مدت یک هفته بعد از جراحی پلک از داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین ، الکل و دخانیات استفاده نکنید.
 3. هنگام استراحت و دراز کشیدن دو بالشت زیر سر خود قرار دهید.
 4. برای کاهش تورم و کبودی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

 

کاربردهای جراحی پلک

روی هم رفته کاربردهای جراحی پلک را می‌توان در فهرست زیر خلاصه کرد:

-درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که باعث ایجاد چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند انحنای سطحی (کانتور) پلک را با مشکل مواجه کند.

-درمان افتادگی پلک ناشی از سنگینی پوست اضافه که باعث اختلال در بینایی فرد می‌شود.

-برطرف کردن پف و تورم پلک‌ها؛

-برطرف کردن پف و تورم زیر چشم؛

-رفع افتادگی پلک پایین که باعث بیشتر دیده شدن نواحی سفید چشم در زیر قرنیه می‌شود.

-برداشت پوست اضافی و رفع چین و چروک‌های ظریف پلک پایینی.

 

نقاهت بعد از جراحی پلک

بعد از جراحی، پزشک بر نواحی مورد نظر آنتی بیوتیک موضعی قرار می‌دهد تا خطر عفونت‌ها به حداقل برسد. معمولاً نیازی به پچ‌ها یا پانسمان‌های کامل چشم نیست.

-در روز اول بعد از عمل باید هر یک ساعت یکبار (در زمان بیداری) به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که تورم و کبودی‌ها به حداقل ممکن برسند.

-در روز دوم توصیه می‌شود که هر چند ساعت یکبار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.

-برای تسریع روند بهبودی، بهتر است بعد از ۴۸ ساعت از کمپرس گرم استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 14 =