جراحی پلک چشم

جراحی پلک چشم

جراحی پلک چشم

جراحی پلک چشم  که اصطلاحا بلفاروپلاستی گفته میشود، برای برداشتن پف پلک ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است .

 

البته پف پلک ها به دلیلی بالا رفتن سن نمیباشد همیشه ، بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم بیماری های متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید میباشد. بدیهی است در چنین وضعیتی  به جای اصلاح پف پلک با جراحی پلک چشم ، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد.

جراحی پلک چشم

تاثیر افزایش سن برروی پلک بالا و پایین، کمی با یکدیگر متفاوت است. در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک، خود را نشان می دهد.در مواردی این افتادگی پلک میدان دید فرد را کاهش میدهد ، اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل پف پلک وچین های ظریف و بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند.

 

جراحی زیبایی پلک

جراحی پلک چشم برای برطرف کردن افتادگی ( جراحی پلک افتاده  )  و از بین بردن پف چشم استفاده میشود .یکی از روش های برداشتن پلک مزاحم انجام بلفاروپلاستی میباشد.اگر پلک بالا دارای چین و چروک های زیادی باشد  ، پوست اضافه برروی مژه ها می افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می کند. قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از بخش های یگر تحت تاثیر قرار میکیرد .

 

این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مشکلاتی ایجاد میکند. بدیهی است که انجام بلفاروپلاستی جراحی پلک افتاده  در چنین فردی، علاوه براینکه وضعیت چشم ها و پلک های وی را بهتر میکند، محدودیت میدان بینایی وی رانیز برطرف می کند.
در بیشتر نژادها پلک بالا دارای یک چنین عارضه ای هستند ، اما در بعضی از نژادها مثل نژاد زرد، این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آنها را گرفته است. با عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چشم می توان پلک این افراد را اصلاح کرده و چین طبیعی را ایجاد میکند.

 

 

روش های بیهوشی جراحی پلک چشم

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک با بیهوشی ، نیمه بیهوشی و بی حسی موضعی قابل انجام است.

بی حسی موضعی مثل حالتی است که فرد در دندانپزشکی نقطه ای از دهانش بی حس میشود. در این روش ماده بی حس کننده لیدوکایین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک است، تزریق می شود.قاعدتا  با این کار، پلک بی حس می شود و بیمار در حین جراحی پلک چشم دردی را متوجه نخواهد بود، اما داروی تزریقی در جراحی زیبایی فقط احساس درد را از بین میبرد، ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است.

 

در جراحی پلک چشم به روش های  نیمه بیهوشی ، علاوه براینکه اطراف پلک به وسیله جراح بی حس میشود ، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضددرد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق خواهد کرد. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی فرو میبرند.

 

در روش بیهوشی کامل ، بیمار کاملا از هوش میرود.پلک های فوقانی و تحتانی را می توان به صورتمجزا یا همزمان مورد عمل جراحی زیبایی قرار داد.

جراحی پلک چشم

 

عمل جراحی پلک چشم

 

جراحی پلک چشم برای پلک بالا

روی چین طبیعی پلک برش زده میشود لذا احتمال اینکه بعد از جراحی پلک چشم جای برش روی پلک ها بماند، بسیار کم است. بعد از برداشتن از پوست و نسج زیر پوستی در صورت نیاز کیسه های چربی نیز برداشته شده و محل برش با نخ بسیار نازک بخیه ئزده خواهد شد.

 

 

 

جراحی پلک چشم برای پلک پایین

اگر میزان پف پلک پایین و بیرون زدگی چربی های زیر پلک به اندازه زیادی باشد  محل برش کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد .

در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافه می توان پوست اضافی پلک را برداشت اما اگر میزان بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در اندازه معمولی باشد می توان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد.حسن این نوع جراحی زیبایی پلک چشم آن است که برشی در ری پوست به وجود نمی آیدو ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است.
بعد از جراحی زیبایی پلک چشم ممکن است اطراف چشم دچار کبودی و تورم شود . در عمل جراحی پلک چشم خشکی چشم نیز معمول است که برای از بین بردن  آن می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید . تورم و کبودی اولیه در عرض یکی دو هفته برطرف می شود اما چند ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی عمل جراحی زیبایی پلک قابل مشاهده شود .

 

محل برش جراحی پلک

محل برش جراحی پلک به تدریج کم رنگ می شود و ممکن است تا یک سال زمان نیاز داشته باشد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتیجه عمل زیبایی پلک چشم دائمی است. با این وجود زمان در حال گذر است و بدیهی است که گذشت زمان می تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک های جراحی تاثیر داشته باشد.

پلک های فوقانی و تحتانی را می توان به صورت همزمان با جراحی زیبایی پلک انجام داد.

 

جراحی پلک چشم

اقداماتی که قبل و بعد از جراحی پلک چشم باید بدانید

-دو هفته قبل از عمل جراحی پلک از دارو هایی مانند آسپیرین، بروفن ،ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید به هیچ عنوان استفاده نکتید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کود ئینه مصرف نمائید.
-قبل از ورود به اتاق جراحی با صورت بدون آرایش وارد شوید.
-بعد از عمل جراحی زیبایی پلک برروی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمان شما باید باز باشد.
-معمولا پماد آنتی بیوتیک چشمی برای اینکه روی بخیه ها مالیده شود برای شما تجویز می شود.
-بعد از جراحی زیبایی پلک به مدت ۳ روز از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
-جهت شستشوی چشم ها در ۲ روز اول بعد از جراحی زیبایی پلک از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید. اما بعد از ۲ روز میتوانید از آب جوشیده سرد شده نیز استفاده کنید.
-آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت پنج تا هفت روز بسته به اینکه پزشک چگونه دستور داده استفاده کنید.

جراحی پلک چشم

عوارض جراحی پلک و چشم

جراحی پلک وچشم همانند دیگر جراحی ها دارای عوارضی است که ممکن است بعد از عمل پلک عارضه ای به دنبال داشته باشد خصوصا که عمل جراحی پلک در ارتباط با بینایی فرد می باشد.

 

لذا توصیه می شود جراحی پلک وچشم توسط دکتر فوق تخصص ،با تجریه وماهر انجام شود که آشنایی کامل با آناتومی دقیق چشم داشته باشد تا عارضه ای در ارتباط با بینایی فرد ایجاد نشود.

 

 

مسلما در دست جراح با تجربه عوارض این جراحی به کمترین حالت خود میرسند.احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه وجود دارد. با رعایت دستوراتی که پزشک گفته است قبل و بعد از عمل جراحی پلک احتمال بروز عوارض کاهش می یابد.

 

 

 

انواع جراحی پلک وچشم

جراحی پلک وچشم هم برای پلک بالا هم برای پلک پایین انجام می شوددر اینجا به برخی از این موارد اشاره شده است

 

پلک های بلند وافتاده: پلک های بالای چشم می توانند به علت وجود عضلات اضافی ، چربی یا چین و چروک های اضافی، چهره شما را اخموتر، تنبل و یا خواب آلود ترنشان می دهد و جراحی پلک بالا یه شما کک می کند برای از بین بردن این پوست و یا عضلات اضافی، طراحی شده اند که میتواند نگاه زیبایی را به شما ببخشد.

 

جراحی پلک پایین : جراحی پلک های پایین می توانند حالتی “کیسه” مانند و ناخوشایندی در زیر چشم افراد ایجاد کندو در نظر دیگران ، احساس می شود که چهره شما خسته و یا خواب آلوده است. این مشکل به دلیل از دست دادن شکل کششی یا جمع شدن چربی در قسمت زیر چشم در بیماران جوان بدجود می اید.

 

 

با انجام جراحی پلک بالا جراح ، پوست اضافی و بافت چربی موجود روی چشم را برمی دارد و همین موضوع باعث صاف شدن پلک و مشخص شدن بیشتر چشم ها می شود.

جراحی پلک چشم

کاندید مناسب برای انجام جراحی پلک چشم

بهترین کاندیدهای جراحی پلک چشم کسانی هستند که حداقل ۳۵ سال سن داشته باشند و افتادگی پلک یا پف زیر چشم (در اثر تجمع چربی اضافه) باعث تغییرات ناخوشایند در چهره شان شده باشد. برای انجام جراحی لازم است که فرد بطور کلی سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد.

با توجه به روند رو به رشد جراحی های زیبایی، برای آنکه بیمار به نتایج دلخواه دست یابد بسیار مهم است که انتظارات واقع بینانه و معقولی از عمل جراحی و نتایج آن داشته باشد. برای رسیدن به یک دیدگاه صحیح، دیدن تصاویر قبل و بعد از عمل جراحی در افراد دیگر و احیاناً مشورت با افرادی که قبلاً جراحی شده اند بسیار کمک کننده است.

 

نتایج مفید جراحی پلک چشم تا سال ها و گاهی به صورت مادام العمر برای فرد باقی می ماند. چشم ها دریچه ای به سوی روح و روان انسان ها است. در ارتباطات غیر کلامی و بیان احساسات، چشم ها نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.

 

عوامل ایجاد افتادگی پلک

  • افزایش سن
  • جنبه وراثتی
  • بیماری تیروئید
  • قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب به مدت طولانی

از علل اصلی افتادگی پلک نازک بودن پوست پلک می باشد به همین خاطر نشانه های پیری ابتدا در اطراف پوست چشم خود را نشان می دهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =