فیلرها

فیلرها

فیلرها موادی هستند که برای پر کردن ضایعات فرو رفته در سطح پوست به کار برده می شوند. فیلرها به منظور بهبود عوارض برخی از بیماری ها یا جوان سازی و از بین رفتن افتادگی پوست کاربرد دارد که نتایج آن بسیار رضایت بخش است.

فیلرها به ۲ دسته طبیعی و غیرطبیعی تقسیم بندی می شوند. از مهم ترین فیلرها ی طبیعی می توان به چربی خود بدن اشاره کرد. این چربی از مناطق دیگر بدن برداشته شده و پس از فرآوری شدن به نواحی فرورفته تزریق می شوند. سلول های چربی که به مکان جدید پیوند می خورند، سبب خون رسانی به سلول های زنده، پر شدن ناحیه فرو رفته و جوانسازی طبیعی پوست می شود.

 

 

 

 

Fillers

فیلرها

– چربی انسانی ( Autologous fat ):

تزریق چربی شامل برداشتن چربی خود شخص از شکم یا ران و تزریق به نواحی خاصی از صورت است که چربی آنها کاهش یافته است. فقط مقادیر کوچکی از چربی برداشته می شوند بنابراین این عمل را نباید با لیپوساکشن اشتباه کرد.

چون چربی از بدن خود شما حاصل می شود بنابراین ریسک واکنش حساسیتی یا دفع پیوند توسط بدن شما وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که تمام سلول های زنده چربی بعد از پیوند به محل جدید زنده نمی مانند و باید انتظار جذب درصد نسبتاً بالایی از چربی تزریق شده را داشته باشید. به این دلیل پزشک شما احتمالاًدر ناحیه مورد درمان بیش از حد لازم تزریق خواهد کرد.چربی برداشته شده رامی توان برای رتوش ذخیره نمود.

 

– اسید هیالورونیک ( Hyaluronic Acid ):

هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که در بدن شما یافت می شود. مقادیربالایی از آن در بافت همبندی نرم و در مایع چشم وجود دارد. این ماده در بعضی غضروف ها و مایع مفاصل و در بافت پوست هم وجود دارد. یکی از کاربردهای این ژل تزریق به داخل مفصل افراد دچارآرتریت است تا باعث کاهش درد مفاصل آن ها شود. وقتی این ژل در صورت تزریق می شود مثل یک بالش پرشده عمل کرده و ساختمان های صورت را که ممکن است به علت روند طبیعی پیر شدن دچار کاهش حجم یاشلی شده باشند ، ساپورت می کند. این ژل همچنین آب را به سطح پوست می آورد تا آنرا با طراوت و قابل انعطاف نشان دهد.

اسید هیالورونیک از منشا حیوانی تهیه نمی شود و سنتتیک می باشد. از نام های تجاری معتبر آن می توان از Juviderm ، Esthelis ، Restylane و Perlane نام برد.

 

 

 

Fillers

– کلسیم هیدروکسیل آپاتیت (Calcium hydroxylapatite ):

سنگین ترین فیلرها  پوستی است و به طور طبیعی در استخوانهای انسان وجود دارد. ژل مورد استفاده یک ماده بیوسنتتیک است یعنی محصول انسانی یا حیوانی نیست و بنابراین ریسک واکنش حساسیتی پایین است.

این ماده ابتدا در دندانپزشکی و جراحی ترمیمی مورد استفاده قرار گرفت و سال ها بدون مشکل به کار رفته است.

این ژل حاوی اجزاء کوچکی است که به صورت داربست عمل می کنند. کلاژن خود شما روی این داربست رشد می کند. با گذشت زمان این اجزاء ( پارتیکل ها ) به آرامی حل شده و به یون های کلسیم و فسفات تبدیل می شوند.

این فیلر پوستی نتایج خیلی طبیعی دارد.جابه جا نمی شود و عوارض آن نادر هستند. از آن برای پرکردن عمیق ترین چین و چروکهای پوستی مثل خط خنده(nasolabial fold ) ، خطوط عمودی کنار گوشه لب ( marionette lines ) و خطوط اخم (frown lines ) استفاده می شود. از آن همچنین برای افزایش حجم گونه ها و قسمتهای دیگر صورت استفاده می گردد. از نام های تجاری این ماده Radiesse می باشد.

– اسید پلی لاکتیک ( Polylactic Acid ):

یک فیلر پوستی سنتتیک است که در صورت تزریق شده و موجب تولید کلاژن توسط خود بدن می شود. این نوع فیلرها یک محرک دانسته می شود. این ماده غیرسمی بیش از ۴٠ سال به عنوان ماده نخ بخیه مورد استفاده قرار گرفته است .بیشترین تاثیر آن در نیمه تحتانی صورت است برای پر کردن خط خنده و پرکردن لب ها.

برخلاف فیلرهای دیگر تاثیر این ماده فوری نیست بلکه با تحریک تولید کلاژن خود بدن نتایج به تدریج در طی چند ماه ظاهر می شوند. احتمالاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب ٣ تزریق ماهیانه لازم باشد. با هر تزریق تحریک دوباره کلاژن خود شما انجام می شود. سپس ۴-۶ هفته برای دیدن اثر کامل زمان لازم می باشد.

تنها نوع تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا SCULPTRA می باشد.

 

 

 

Fillers

 

 

فیلرهای نیمه دائمی (Semi-permanent):

فیلرها ی PMMA  ) Polymethyl methacrylate  )حاوی ٢٠% میکرواسفرهای کوچک PMMA معلق در ٨٠% ژل خالص شده کلاژن هستند. این ماده که نیمه دائمی است را می توان برای درمان چین های متوسط تا عمیق بخصوص خط خنده ( nasolabial folds ) استفاده کرد. از آن همچنین می توان برای پرکردن جای زخم فرورفته استفاده نمود. چند ماه بعد از تزریق ژل کلاژن از بین می رود و بدن شما کلاژن طبیعی خودش را ساخته و مناطق زیر پوست را پر می کند.ممکن است برای دیدن نتیجه نهایی تا ٣ ماه به زمان نیاز داشته باشیم.

از نام های تجاری آن می توان از Artefill نام برد.

توجه داشته باشید که در صورتی که راه حل دائمی مدنظر شما باشد باید جراحی را انتخاب کنید. درصورتی که می خواهید جراحی را به تعویق بیندازید تا زمانی که برای جراحی آماده شوید می توانید با تزریق فیلرها بهبودی قابل توجهی درصورت خود بدست آورید. فقط بیاد داشته باشید که برای حفظ اثر آن باید درمان خود را تکرار نمایید.

سوالات شایع در موردفیلرها ژل های تزریقی:

 

پرسش:اگر پس از تزریق ژل پشیمان شوم چه کنم؟

پاسخ: در صورتی که ژل تزریق شده، هیالورونیک اسید باشد با تزریق آمپول هیالورونیداز در محل از بین می رود. این ماده، آنزیمی است که اسید هیالورونیک را از بین می برد و برای تصحیح عوارض فیلرهای هیالورونیک اسید مثل برجستگی های ناشی از ژل استفاده می شود.

 

 

 

 

Fillers

لازم به توضیح است که در موارد زیر مصرف هیالورونیداز ممنوع است:

_ آلرژی به نیش زنبور (زهر زنبور حاوی هیالورونیداز است).

_ حساسیت به هیالورونیداز

_ مصرف همزمان فوروزماید، اپی نفرین، بنزو دیازپین ها(دیاز پام)، هپارین، یا فنی توئین

_حاملگی

زمان شروع اثر هیالورونیداز بستگی به مقدار دارو دارد. با مقدار مصرف محافظه کارانه ۵-۲۰ واحد، صاف شدن محل تزریق ممکن است ۱-۲ هفته بعد از تزریق دیده می شود. با مقادیر بالای هیالورونیدازیعنی حدود ۱۵۰-۲۰۰ واحد، اثر دارو ممکن است در طی چند ساعت مشخص شود.

مراقبت های بعد از تزریق  فیلرهای پوستی

بعد از تزریق فیلرهای پوستی شما باید برخی از مراقبت ها را نا بهبودی کامل انجام دهید که در اینجه برخی از انها اشاره شده است:

-تا۱۲ ساعت به محل مورد نظر آب نزنید.

-برای چند روز  روز از ترکیبات آرایشی بجز ضدآفتاب بدون رنگ که باید ازهمان  روز بعدازتزریق  از ان استفاده کنید از مواد ارایشی دبگرب استفاده نکنید. به عنوان مثال درتزریق ژل لب تا یک هفته ازرژلب استفاده نشود ولی استفاده از چرب کننده هایی مانند پماد چشمی برای ژل لب از فردای تزریق بلامانع است.

-تا چهارهفته از سونا یا حمام بخاراستفاده نکنید.

-استفاده از کمپرس سرد قبل و بعد از تزریق، احتمال کبودی را کمتر میکند.

-تا یک هفته از داروهایی مانند ایبوبروفن ،ویتامین ای و سی و چای سبز استفاده ننمایید.

-تا ۶ ماه از لیزر ،میکرودرم ،لایه برداری و پیلینگ استفاده نکنید.

-بعد از تزریق ژل لب و خط خنده تا ۶ ماه اقدامات دندانپرشکی ممنوع است.

کاربرد و فواید تزریق فیلرهای پوستی چیست؟

 

تزریق فیلرهای پوستی  می‌تواند مزیت های زیر را برای شما داشته باشد.

-تزریق فیلرها، لب‌های نازک را حجیم می‌کند.

-تزریق فیلرها برای خط خنده باعث برطرف شدن و کم عمق شدن خط خنده و سایر خطوط صورت می‌شود.

-تزریق فیلرها چین و چروک‌های صورت را برطرف می‌کند.

-ترزیق فیلرها در صورت، باعث بهبود ظاهر اسکارهای صورت می‌شود.

-فیلرهای پوستی می‌تواند برای بر طرف کردن علائم ناشی از سن و پیری پوست مفید باشد..

به طور کلی روش‌های درمانی غیر جراحی مانند تزریق ژل یا فیلر بافت نرم نمی‌تواند به اندازه جراحی نتایج چشمگیری را در پی داشته باشد، اما می‌تواند زمان انجام لیفت را به تاخیر بیندازد.

فیلرها

در طول مشاوره قبل از تزریق فیلرهای پوستی نکات زیر را نظر بگیرید

-هدف شما از تزریق فیلرها در صورت

– شرایط پزشکی و جسمی بیمار، آلرژی دارویی و سایر درمان‌هایی که بیمار دریافت می‌کند.

-بررسی داروهای مصرفی، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، تنباکو و استفاده از مواد مخدر در بیمار

سابقه قبلی بیمار در تزریق فیلرهای بافت نرم، تزریق بوتاکس، لیزر درمانی و سایر روش‌های غیر جراحی پوستی همچنین بررسی سابقه قبلی در جراحی صورت در بیمار رادر جلسه مشاوره باید داشته باشید.

 

عوارض فیلرها

عدم تقارن

-تورم، خونریزی از محل تزریق فیلرهاو کبودی

-آسیب به پوست و در نتیجه ایجاد زخم و اسکار پوستی بعد از تزریق فیلرها

-عفونت در محل تزریق فیلرها

-تجمع موضعی و برآمدگی ناخوشایند محل تزریق فیلرها

-قابل لمس بودن فیلرها تزریق شده از روی پوست

-قرمزی پوست

-کم ویا بیش از حد اصلاح کردن چینهای پوستی

-کوری بعد از تزریق فیلرها

-اختلال خونرسانی پوست و نکروز پوست بدنبال آن

 

تزریق فیلر در صورت

چهره شما از مهمترین ارکان زیبایتان محسوب می شود که گاهاً برای رفع چین و چروک یا نواقص پوستی خود می توانید با تزریق ژل در پوست صورت، به چهره ایده آل خود برسید، اما برای تزریق ژل باید بدانید هر فیلر نوع مصرفی مجزایی دارد، ژل ها عمدتاً برای تزریق در لب، گونه، اطراف چشم، پیشانی، فک و چانه مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است برخی افراد در موارد خاص از فیلرهای مخصوص برای دیگر نواحی چهره خود استفاده نمایند.

 

 

تزریق فیلر در دست

در حین انجام کارهای روزمره دستان شما همیشه در معرض خطرات و آسیب های پوستی می باشند، چین و چروک های پوست دست بعد از بالا رفتن سن و دیگر آسیب های پوستی با تزریق ژل در دست امکان بهبودی خواهند داشت، از همین رو افراد بسیاری برای تزریق فیلر در دستان خود به کلینیک های زیبایی پوست مراجعه می نمایند و اقدام به تزریق فیلر برای رفع این مشکلات می نمایند، برای تزریق در پوست دستان عموماً از سوزن های میکروکانولا استفاده می شود و حجم فیلر تزریقی متناسب نوع آسیب دیدگی پوست متغییر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =