Lobbing plasty

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن ، به جراحی کوچک کردن لابیای مینور، لبه‌های پوستی هر یک از دو طرف دهانه واژن، گفته می‌شود.

به جراحی کوچک کردن لابیای مینور، لبه‌های پوستی هر یک از دو طرف دهانه واژن، لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن گفته می‌شود.

 برخی بانوان به دلیل عدم رضایت از شکل لابیا یا به دلیل تحمل ناراحتی جسمی تمایل به انجام لابیاپلاستی دارند. در هر حال انجام عمل لابیاپلاستی یا جوانسازی واژن تصمیم شخصی مهمی است که باید با در نظر گرفتن تمام جوانب اتخاذ شود.

 

 

 

Lobbing plasty

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی عملی جراحی است که در آن لابیای مینور کوچک می‌شود تا بیرون زدگی آن از لابیای ماژور کاهش یابد. این عمل ظریف به طور سفارشی و منحصر به فرد در اتاق جراحی خصوصی برای هر بیمار انجام می‌شود. جوانسازی واژن معمولاً ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می شود.

 

متقاضیان لابیاپلاستی:

اکثر متقاضیان لابیاپلاستی فکر می‌کنند که بخش زیادی از لابیای مینور (لب‌های داخلی) از لابیای ماژور (لب‌های خارجی) بیرون زده است.

 شماری نیز هنگام پوشیدن شلوار احساس ناراحتی می‌کنند و از برجستگی مشخص هنگام پوشیدن مایو آن ‌قدر خجالت ‌زده می‌شوند که دیگر تمایلی به پوشیدن لباس‌های باز ندارند.

تعدادی از متقاضیان جراحی زیبایی واژن نیز ورزشکاران فعالی هستند که از ساییدگی هنگام دوچرخه ‌سواری یا دویدن ناراحت هستند.

برخی بانوان نیز در جستجوی حس و رضایت جنسی بیشتر از طریق کوچک کردن بافت لابیا هستند که البته اعتماد به نفس بیشتر را نیز برایشان به ارمغان می‌آورد.

عمل جوانسازی واژن به منظور اصلاح ناحیه‌هایی انجام می‌شود که در اثر عامل‌های ژنتیکی یا تغییرات هورمونی رنگ‌ پوستشان تیره‌تر شده است. بیماران معمولاً می‌خواهند پوست لابیا صاف ‌تر و صورتی شود.

 

آمادگی برای لابیاپلاستی:

بیمار باید قبل از عمل از خواسته و انتظار خود از عمل مطمئن شود و اطلاعات کاملی از عمل کوچک کردن لابیا به دست بیاورد. داشتن انتظارات واقع‌بینانه بسیار مهم است.

چنانچه لابیای مینور بسیار نامتقارن باشد، به ویژه اگر ضخامت متفاوت باشد، احتمال از بین نرفتن عدم تقارن بالا است. درهر حال عدم تقارن بسیار جزیی باقی خواهد ماند.

استعمال دخانیات و سیگار کشیدن ممنوع است، چون روند التیام را مختل می‌کند.

مصرف آسپرین باید متوقف شود، مگر آن که بیمار استنت قلبی داشته باشد یا آسپرین به دلیل جلوگیری از سکته مغزی پس از TIA یا حمله ایسکمی گذرا مصرف شود. مصرف دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نیز مانند نوروفین ممنوع است.

هماهنگی لازم برای استراحت چند روزه انجام شود.

 

 

 

Lobbing plasty

روش انجام لابیاپلاستی:

لابیاپلاستی را می‌توان تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش انجام داد. لب‌های واژن در جوانسازی واژن کوتاه می‌شود یا تغییر شکل داده می‌شود.

بافت اضافی با چاقوی جراحی یا لیزر بریده می‌شود و لبه شل و آویزان با نخ‌های قابل جذب ظریف بخیه زده می‌شود. کل عمل یک تا دو ساعت زمان می‌برد. برخی بیماران همان روز عمل ترخیص می‌شوند.

روش‌های متفاوتی برای کوچک کردن لابیا مینور وجود دارد. اصلاح لبه آزاد مطمئن‌ترین روشی است که شکلی متقارن و تمیز به دست می‌دهد، به علاوه چون در این روش به بخش‌های باقی مانده لابیا مینور دست زده نمی‌شود، شکل و رنگ طبیعی حفظ می‌شود.

جراحی با امواج رادیویی روشی تقریباً بدون خونریزی است که حداقل تروما یا آسیب را وارد می‌کند و دوران بهبود کوتاه ‌تری دارد. لبه با ظرافت با نخ‌ قابل جذب بخیه زده می‌شود.

برش مثلثی شکل روش دیگری است که در آن احتمال به جا ماندن چروکی غیرطبیعی روی لابیا مینور زیاد است. تکنیک برداشت بافت پوششی نیز عمل تهاجمی‌تری است که غالباً به اندازه دیگر روش‌ها برای کوچک کردن لابیا موثر نیست.

دوران بهبود:

متخصص از بیمار می‌خواهد که دو هفته و دو ماه بعد از جراحی مراجعه کند. بیمار باید مدتی مرخصی بگیرد. التیام کامل بافت چند ماه طول می‌کشد.

مراقبت‌های بعد از عمل عبارت است از:

-تمیز و به دور از عفونت نگه داشتن ناحیه واژن

-پوشیدن لباس زیر و شلوار گشاد برای جلوگیری از سایش

-تا چند هفته رابطه جنسی نداشتن

-استفاده کردن از نوار بهداشتی به جای تامپون به مدت چند هفته

البته جراح دستورها و توصیه‌های بیشتری را پس از عمل به بیمار ارائه می‌دهد.

 

اثرهای جانبی لابیاپلاستی:

درد، کبودی و ورم تا دو هفته پس از لابیاپلاستی یا جوانسازی واژن طبیعی است. ادرار کردن و نشستن در این مدت احتمالاً ناراحت کننده است، اگر چه می‌توان با مصرف مسکن این عوارض را کنترل کرد.

 

از عوارض نادر لابیاپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-خونریزی

-عفونت

-بافت همبند

-کاهش حسی ناحیه تناسلی

جراح احتمال بروز این عوارض و اثرهای جانبی و روش درمان آنها را توضیح می‌دهد. بیماران گاهی از نتیجه عمل رضایت کامل ندارند و عمل دوم انجام می‌شود.

 

 

 

 

Lobbing plasty

اقدام لازم در صورت بروز مشکل پس از لابیاپلاستی:

جراحی زیبایی گاهی موفقیت‌آمیز نیست و نتایج مورد انتظار را به دست نمی‌دهد. اگر لابیاپلاستی یا جوانسازی واژن انجام داده‌اید و با عوارض روبرو شده‌اید یا از نتیجه رضایت ندارید، با جراح معالج خود مشورت کنید.

 

موارد عدم کاربرد لابیاپلاستی:

لابیاپلاستی بر روی دختران جوان‌تر از ۱۸ سال انجام نمی‌شود، چون لابیا در این سن هنوز در حال رشد است و تا بعد از بلوغ و سال‌های اولیه بزرگسالی رشد می‌کند.

 

هزینه:

هزینه لابیاپلاستی به نوع جراحی و هزینه مشاوره و مراقبت‌های پس از عمل بستگی دارد. اگر لب‌های واژن غیرطبیعی باشد، به سلامتی آسیب بزند و باعث ناراحتی بیمار شود، لابیاپلاستی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

 

درد پس از لابیاپلاستی چگونه است؟

درد در کل به دلیل انسداد عصب و تزریق داروی بی‌حسی خفیف است. درد ناچیزی به مدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت حس می‌شود. اکثر بیماران پس از این مدت ناراحتی ملایم تا متوسطی را تجربه می‌کنند و با ورمی مواجه می‌شوند که به راحتی با کمپرس سرد و مصرف مسکن کنترل می‌شود. حساسیت تا چند هفته ادامه دارد و معمولاً با مصرف داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن برطرف می‌شود.

 

 

 

 

Lobbing plasty

آیا پس از لابیاپلاستی جای زخم باقی می‌ماند؟

هر برشی که روی بدن ایجاد شود، نوعی جای زخم باقی می‌گذارد. جای زخم لابیا معمولاً حداقل است، چون برش‌ها کوچک است، بافت لابیا بافتی باریک با خون‌رسان خوب است و به طور طبیعی ظاهری چروکیده دارد. هدف جراحی لابیاپلاستی نیز حفظ ظاهر طبیعی لابیا است.

 

آیا لابیاپلاستی بر رضایت جنسی اثر می ‌گذارد؟

با انجام این عمل زیبایی اعتماد به نفس برخی بانوان بیشتر می‌شود و کاهش بافت لابیا تجربه جنسی را بهبود می‌دهد. توانایی بیمار در رسیدن به تحریک و ارگاسم کلیتورال کاهش نمی‌یابد.

 

نتایج نهایی چه زمانی قابل مشاهده است؟

نتایج نهایی معمولاً ۴ تا ۶ ماه پس از جراحی قابل مشاهده است. شش هفته پس از جراحی بخیه‌ها جذب می‌شود و بخش اعظم کبودی و ورم برطرف می‌شود.

 

آیا می‌توان لابیاپلاستی را همزمان با دیگر عمل‌های زیبایی انجام داد؟

بله. بیماران اکثر اوقات ترجیح می‌دهند جوانسازی واژن و لابیاپلاستی را همزمان انجام دهند تا ناحیه تناسلی کاملاً بهبود یابد. به این ترتیب جراحی در یک جسله انجام می‌شود، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد و ضرورتی برای تحمل ناراحتی و پرداخت هزینه چند جراحی وجود ندارد.

لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

فرد بعد از انجام این عمل باید اقداماتی را در جهت کمک به بهبودی انجام دهد که شامل موارد ذیل می باشد:

  1. بعد از مرخص شدن از بیمارستان حتما یک نفر را همراه خود تا رسیدن به منزل داشته باشید .
  2. داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کرده تا به بهبود و تسکین درد کمک کند.
  3. تا مدت ۲ رو از کمپرس یخ در ناحیه تناسلی استفاده کنید . این کار به بهبود تورم ناشی از جراحی کمک می کند.
  4. تا مدت ۲ ماه بعد از جراحی رابطه جنسی نداشته باشید .
  5. تا یک هفته بعد از جراحی استراحت کامل کنید .
  6. از پمادهای ترمیمی برای بهبود سریع تر بخیه ها با تجویز پزشک استفاده کنید بعد از یک هفته بخیه ها جوش می خورد و بعد از ۱ الی ۲ ماه بخیه ها کاملا جذب می شوند.

ویژگی های جراحی لابیاپلاستی

  1. این عمل به صورت سرپایی بوده و بیهوشی لازم ندارد.
  2. مدت زمان تقریبی برای لابیاپلاستی حدودا یک ساعت زمان می باشد.
  3. دوره بهبودی بعد از جراحی کوتاه می باشد.
  4. بعد از جراحی برخلاف سایر عمل های زیبایی نیاز به استراحت در طولانی مدت نمی باشد.

 

 

لابیاپلاستی بدون بخیه چیست

از آن جائیکه این روش یکی از جراحی زیبایی واژن می باشد، می توان بدون برش آن را انجام داد . در این جراحی از نوعی دستگاه مخصوص استفاده می شود که نیازی به بخیه ندارد. لابیاپلاستی بدون بخیه نه تنها با استفاده از ظرافت خاص باعث زیبایی ظاهر لابیاها می شود بلکه عوارض بعد از جراحی برای فرد به همراه ندارد . از آنجائیکه امروزه افراد از جراحی زیبایی به وفور استفاده می کنند انجام عمل هایی که نیاز به برش و به دنبال آن بخیه ندارد مورد استقبال قرار می گیرد.

 

 

مزایای لابیاپلاستی بدون بخیه

۱٫ نیاز به بی حسی و بیهوشی ندارد .
۲٫ فرد در حین و بعد از عمل هیچ گونه درد و خونریزی را مشاهده نمی کند.
۳٫ نیاز به بستری ندارد و بعد از جراحی فرد می تواند به فعالیت روزمره خود بپردازد.
۴٫ از آنجائیکه جراحی بدون بیهوشی می باشد نیاز به تجهیزات اتاق عمل نداشته و در مطب می توان لابیاپلاستی را انجام داد.
۵٫ ترمیم سلول های واژن حتی در حین جراحی لابیاپلاستی ( با استفاده از این دستگاه می توان جای بخیه جراحی لابیاپلاستی قبلی را از بین برد.)
۶٫ رفع چین و چروک لابیاها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 3 =