Liposuction

لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن یعنی کشیدن چربی های نامطلوب توسط دستگاه مکنده و این از طریق سوراخ های کوچک و با استفاده از کانولاهای کوچک و بدون برش جراحی انجام می شود.

در این روش چربی از محل های ناخواسته مثل شکم، ران، باسن، بغل پا، زانو، بازو، چانه، گونه و گردن برداشته می شود. اکنون روش های جدیدی طی دهه اخیر ابداع شده اند که نتایج این عمل را به طور چشم گیری بهبود بخشیده است.

البته لیپوساکشن هرگز جایگزین ورزش و رژیم نمی شود اما در داخل بدن ما نقاطی وجود دارند که چربی آن با ورزش و رژیم از بین نمیروند مانند پهلوها، کناره خارجی ران ها، بازو و … در این موارد تنها راه لیپوساکشن است.

 

 

 

لیپوساکشن

 

چربی های سطح بدن از دو لایه عمقی و سطحی تشکیل شده اند. اتفاقی که در لیپوساکشن رخ می دهد برداشتن چربی های لایه عمقی است، و چربی لایه سطحی نباید دستکاری شود. اگر این نکته رعایت نگردد، باعث بروز ناهمواری می شود.

حصول نتیجه مطلوب در لیپوساکشن مستلزم وجود پوستی سالم و بدون علائمی از ترکهای پوستی است. پوست یک فرد جوان که دچار چاقی شدید و سابقه حاملگی نباشد، حالت ارتجاعی و انعطاف دارد و بعد از کشیدن چربی زیر آن می تواند متناسب با حجم جدید ایجاد شده، خود را جمع کرده و حالت آویزان پیدا نکند.

بهترین کاندید چه کسی است؟

باید انتظارات شما از لیپوساکشن واقعی باشد. لیپوساکشن ظاهر شما را بهبود بخشیده و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد، اما این بدان معنا نیست که کاملا با ایده آل شما مطابقت نماید.

بهترین کاندید برای لیپوساکشن افراد با وزن نزدیک به نرمال با پوستی سالم و انعطاف پذیر هستند که دچار مناطقی از چربی اضافی باشند. سن فاکتور اساسی نیست اما اصولا هر چه سن بالاتر باشد، انعطاف پذیری پوست کمتر می شود.

 

 

 

لیپوساکشن

نوع بیهوشی چیست؟

انواع مختلفی از روش های بیهوشی در لیپوساکشن به کار می رود. اگر قرار است که لیپوساکشن به صورت محدود وبا حجم کم انجام شود، بی حسی موضعی کفایت می کند، اما در صورت بیمار بخواهد، به صورت همزمان از داروهای آرام بخش و خواب آور نیز استفاده می شود. در برخی موارد خصوصا با حجم های بالای لیپوساکشن، بیهوشی عمومی کاربرد دارد.

 

تکنیک جراحی چقدر است؟

از طریق برش های کوچک ۳-۴ میلی متری و با استفاده از لوله های فلزی باریک و دستگاه کشنده، چربی های عمقی مکنده ساکشن می شوند . محل برش ها طوری انتخاب می شود که اسکار آن مشخص نباشد.

 

 

زمان جراحی چقدر است؟

زمان مورد نیاز جهت لیپوساکشن بسیار متغیر بوده و بسته به تعداد نواحی و میزان چربی که باید ساکشن گردد می تواند از یک تا چهار ساعت طول خواهد کشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

لیپوساکشن

ریسک (خطر) لیپوساکشن

لیپوساکشن یک عمل مطمئن و بی خطر است، به شرط آنکه انتخاب بیمار، وسایل مورد استفاده و روش انجام کار صحیح و مناسب بوده و جراح دوره لیپوساکشن را گذرانده باشد. در مواردی که حجم تخمینی لیپوساکشن بالای ۵ لیتر باشد بهتر است از انجام جراحی های همزمان مثل جراحی زیبایی شکم احتناب گردد و این عمل در بیمارستان و با کنترل بیشتری انجام شود.

 

 

بعد از عمل چه اتفاق می افتد؟

بعد از عمل، ترشح از محل سوراخ ها طبیعی است. برای کنترل ورم و شکل گیری پوست معمولا از یک گن مخصوص به مدت ۶ هفته استفاده می شود. درد بعد از عمل چندان شدید نخواهد بود ولی کبودی پوست می تواند زیاد باشد. در روزهای اول به سبب ورم و کبودی ظاهر شما حتی از قبل هم بدتر به نظر می رسد ولی به مرور از شدت آن کاسته شده و بعد از ۶ هفته ۷۰% ورم جذب می گردد. نتیجه نهایی بعد از ۶ ماه حاصل می گردد.

 

 

 

چه وقت به فعالیت نرمال باز می گردیم؟

بعد از اتمام لیپوساکشن، بیمار باید هر چه زودتر از تخت پایین آمده و راه برود. بعد از چند روز شما می توانید فعالیت روزمره خود را از سر بگیرید. از فعالیت و ورزش های سنگین تا ۲ماه باید اجتناب شود.

 

 

 

لیپوساکشن

 

آیا پوست با حالت جدید تطبیق می کند؟

پوست سالم و قابل انعطاف به خوبی جمع شده درقالب جدید همخوانی پیدا می نماید. اما در موارد چاقی های شدید موضعی یا زمانی که خطوط پوستی ناشی از کشش زیاد (مانند حاملگی) وجود داشته باشد، این قابلیت پوست از بین رفته و در این موارد باید پوست اضافی نیز برداشته شود.

 

 

آیا چربی مجددا باز می گردد؟

تعداد سلول های چربی ثابت است و با لیپوساکشن سلول های برداشته شده و دیگر جایگزین نمی شوند، ولی در صورت عدم رعایت رژیم غذایی، سلول های باقی مانده چربی اضافی را در خود ذخیره کرده و متورم می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

لیپوساکشن

اقدامات قبل از عمل لیپوساکشن چیست؟

 

-از وضعیت سلامتی خودتان، جراحی های قبلی، آلرژی و هر دارویی که مصرف می کنید ما را مطلع گردانید.

 

-داروهایی مثل: آسپیرین، بروفن یا ویتامین ها ۱۰ روز قبل از عمل و تا ۱۰روز بعد از عمل مصرف نکنید. این داروها می توانند باعث خونریزی شوند. این ها شامل آسپیرین، ، ویتامین E، داروهای ضد التهاب، داروهای ARTHRITIS، ویتامینها دیگر هستند. تنها دارویی که می توانید قبل از عمل برای درد مصرف نمود استامینوفن می باشد.

 

-در صورت استفاده از کنتاکت لنز و دندان متحرک اطلاع دهید. روز عمل کنتاکت لنز استفاده نکنید.

-لطفا روز عمل از جواهرات و اشیاء قیمتی خودرا استفاده ننمائید

-چند روز قبل از عمل و یک هفته پس از آن از نوشیدن نوشابه های الکلی اجتناب ورزید. الکل ممکن است باعث خونریزی و تداخل با سایر داروهایی که مصرف می کنید بشود

-روز عمل همراه شخصی به بیمارستان (کلینیک) آورده و برگردانده شوید.

–  ترتیبی دهید که روز اول پس از عمل همراه قابل اطمینان از شما پرستاری نماید

–  شب قبل از جراحی و صبح روز عمل حمام نمائید و موها و صورتتان را با شامپو بشویید. از نرم کننده می شود استفاده کرد ولی از اسپری و mousse استفاده نکنید. از صابون های ضد میکروبی در قسمت پایین شکم وناف استفاده کنید.

 

 

 

 

لیپوساکشن

 

 

اقدامات پس از عمل لیپوساکشن چیست؟

 

 •     تورم و تغییر رنگ ممکن است بعد از لیپوساکشن ایجاد شود. میزان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. و به تدریج از بین خواهند رفت.
 •     بخاطر داشته باشید نتیجه لیپوساکشن زمان زیادی می خواهد. نتیجه نهایی ممکن است ۶ هفته تا ۶ ماه طول بکشد.
 •     روز عمل پس از جراحی را استراحت کنید. می توانید در شرایط نرمال قدم بزنید از انجام هر نوع فعالیت شدید خودداری کنید. فعالیت های طبیعی و روزانه را می توانید ۴۸ ساعت بعد از عمل شروع کنید.
 •     از محل برش ها ممکن است ترشحاتی (خونابه) به مدت۲ -۳ روز خارج شود. این ها  طبیعی است. این مایعی است که برای بی حسی موضعی حین عمل به کار برده شده است. خارج شدن خونابه در ظرف ۴۸ ساعت کمتر خواهد شد. اما مقدار کمی ممکن است تا یک هفته داشته باشید.
 •     پس از عمل باید حداقل یک لیوان آب هر ساعت بنوشید. نوشیدن ۴-۵ لیوان آب در روز را ادامه دهید. علاوه بر آن مایعاتی که دوست دارید مصرف کنید.
 •     آب میوه های پر نمک، آب گوجه فرنگی یا سایر مایعات نمک دار مصرف نکنید چرا که باعث افزایش ورم می شود.
 •     می توانید مقدار کمی غذا هنگامی که به خانه رفتید بخورید. غذاهای کم نمک برای جلوگیری ازتورم، یک رژیم متعادل برای بدست آوردن نتیجه خوب پس از عمل لازم است. از غذاهایی که تولید گاز می کنند مانند نخود، لوبیا، کلم به کلی خودداری کنید.

لیپوساکشن

 

نکاتی که بعد از لیپوساکشن باید رعایت کنیم

-صبح روز بعد از عمل راه بروید. از روز بعد روزانه حداقل ۲-۳ کیلومتر راه بروید، این برای کاهش تورم خیلی مهم است.

-داروهای مختلفی به شما داده خواهد شد. تمام داروها را طبق دستورات داده شده مصرف کنید. هیچکدام را نه حذف و نه اضافه کنید.

-درد معمولا خفیف و به وسیله دارو کنترل می شود. آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی قبل از عمل مصرف نکنید. بعد از عمل برای ضد درد از استامینوفن استفاده کنید.

-تورم و احتباس مایع بعد از این نوع عمل جراحی احتمال دارد. نوشیدن مقدار زیادی آب بعنوان یک ادرار آور طبیعی به کار می رود.

-روز عمل رانندگی نکنید. ۴۸ ساعت بعد از عمل می توانید در صورتی که داروهای خواب آلوده و آرام بخش مصرف نکرده اید رانندگی کنید.

-تازمانی که که برش های جراحی کاملا بهبود نیافته اند از غوطه ور شدن در آب شامل وان حمام، استخر، جکوزی اجتناب کنید ولی می توانید استحمام با دوش داشته باشید.

-از آفتاب پرهیز کنید چرا که محل های برش در صورتی که در معرض آفتاب زیادی قرار داشته باشند تیره می شوند.

-تا زمانی که کبودی ها از بین نرفته اند از کرم های برنز کننده (self-tanning) استفاده نکنید.

 

 

 

هزینه عمل لیپوساکشن، مضرات عمل لیپوساکشن

با استفاده از عمل لیپوساکشن میتوان بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان را درمان کرد.

پس از عمل منطقه تحت عمل را محکم بانداژ می‌کنند تا از بروز تورم، کبودی و درد جلوگیری شود. بر حسب منطقه‌ای از بدن که تحت درمان قرار گرفته است از باند و چسب، لوله‌های محافظ (مانند لوله‌هایی که جهت درمان رگ واریس مورد استفاده قرا رمی گیرد) کمربند و دیگر لباس‌های محکم استفاده می‌شود.

پس از انجام لیپوساکشن

 • پس از انجام لیپوساکشن، ترشح از محل سوراخ ها طبیعی است. معمولا برای فرم دهی بهتر، جلوگیری از ورم و حفظ ظاهر پوست از گن مخصوص در مدت زمانی که پزشک توصیه می کند استفاده می شود این گن ها همچنین خلا ایجاد شده بین پوست و ماهیچه را تسکین داده و از نفوذ آلودگی محیط به اسکارها جلوگیری می کنند.
 • احساس درد بعد از انجام لیپوساکشن به هیچ عنوان شدید نخواهد بود ولی کبودی پوست می تواند مشاهده شود. این موارد نیز با توجه به فیزیک بیمار و شرایط جسمانی و قدرت بدنی او متغیر است.
 • توصیه می شود تا چند روز پس از عمل انجام فعالیت های سنگین ورزشی را محدود نمایید.
 • رژیم غذایی خود را کنترل کنید و در این روزها مصرف مایعات و غذاهای سالم را فراموش نکنید. نمک را برای مدتی از برنامه غذایی خود حذف نموده و داروهایی را احتمالا توسط پزشک تجویز می شود را به موقع مصرف کنید.
 • شما می توانید از همان روز اول به استحمام کرده و با ماساژ ترشحات را خارج نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 4 =