Breast Prosthesis

پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه یکی  از شایع ترین عمل های جراحی زیبایی در بانوان است.

هر سال ده ها هزار زن متقاضی این عمل جراحی می باشند. بسیاری از زنان تصور می کنند که سینه هایشان بسیار کوچک است و اندازه یا شکلش نامتوازن یا غیر جذاب است. بعضی از زنان سینه هایی دارند که کاملا رشد نکرده است یا بعد از حاملگی یا به دنبال تغییر وزن یا پیر شدن به میزان قابل توجهی اندازه و شکلش را از دست داده و تغییر کرده است.این جراحی باعث بازگشت اعتماد به نفس در آنها خواهد شد.

خانمی که می خواهد عمل بزرگ کردن سینه را انجام دهد، حق انتخاب در نوع عمل جراحی را دارد،  به طور مثال:

نوع وجنس، اندازه پروتز، و برش لازم  جهت جاگذاری پروتز سینه.  برای هر انتخاب فواید و مضراتی وجود دارد، به هر حال به مراجعه کننده اطلاعات لازم داده می شود و بدین وسیله، اوست که با مشاوره تصمیم می گیرد، کدام روش برایش بهتر است.

 

 

 

 

پروتز سینه

آیا پروتزهای سینه مطمئن و قابل اطمینان هستند؟

ماده پر کننده پروتزها و لایه بیرونی آن از جنس سیلیکون است، و سیلیکون عنصری است که در طبیعت یافت می‌شود و از ترکیب عناصری چون کربن، ئیدروژن و اکسیژن ایجاد می‌شود.

سیلیکون در تولید محصولاتی چون لوازم آرایشی، مواد غذایی و پروتزهای پزشکی مورد استفاده دارد. مطالعات زیادی در جهت اثبات بیماری‌زا بودن پروتزهای سیلیکونی سینه انجام شده است و در نتیجه این مطالعات می‌توان گفت که در حال حاضر هیچ مدرکی بر اینکه پروتزهای سیلیکونی سینه موجب افزایش سرطانهای سینه می‌شود وجود ندارد، در ضمن هیچ دلیلی بر اینکه پروتزهای سینه موجب ایجاد بیماری های خود ایمنی مانند آرتروروماتوئید می‌شود وجود ندارد.

 

بسیاری از خانم ها در مورد این نوع عمل جراحی بدون شک داستان های ترسناکی شنیده اند. ازجمله مسمومیت زایی سیلیکون یا ایجاد بیماری خود ایمنی/ بافت همبندی پروتز که مربوط به “تراوش”یا مهاجرت ژل می باشند.

عمل پروتز سینه

در نتیجه در مورد عمل پروتز سینه در دهه  اخیر تبلیغات متفاوتی انجام شده است، مخصوصاً از طریق عملکردهای غیر مسئولانه ی رسانه ها که بدین طریق علی رغم حقایق موجود، ادعاها و سئوالاتی در مورد ایمنی سیلیکون مطرح شده است.

سازمان مدیریت غذا و دارو در امریکا (FDA) به این نتیجه رسیده بود که “هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ژل سیلیکون ،که پروتزها با آن پر می شوند، ایمنی ندارند اما مدارک کم و ناکافی برای اثبات ایمنی آن وجود دارد.” تمام موارد بالا نتیجه دعوی حقوقی در حال رسیدگی بر ضد تولید کنندگان پروتزهای سیلیکونی می باشد.

 

در گذشته از ژل سیلیکون برای پر کردن نقائص بافت نرم و چین و چروک ها به شکل تزریق استفاده می گردید(ژل دائمی) که این مسئله سال هاست ممنوع گردیده است. کارخانه های سازنده پروتز سیلیکون علاوه بر استحکام دادن جدار پروتزها امروزه از ژل هایی استفاده می کنند  که حتی در صورت بریده شدن جداره نیز از هم جدا نشده و وبه بیرون پخش نمی شوند.

 

 

 

پروتز سینه

از چه سنی برای پروتز سینه‌ ها مناسب است؟

بزرگ کردن سینه‌ها را می‌تواند از ۱۸ سالگی به بالا انجام داد و هیچ سنی برای بهتر کردن ظاهر سینه‌ها دیر نیست.

 

پروتزهای سینه در زیر عضلات قرار می‌گیرند یا در روی عضلات؟

آناتومی بیماران مختلف با یکدیگر متفاوت است،و باید توسط یک فوق تخصص پلاستیک معاینه شوید و سلیقه خودتان راهم بگویید تا بهترین روش انتخاب شود.

 

آیا لازم است که منتظر بمانیم که بعد از بچه‌ دار شدن پروتز سینه را انجام دهیم؟

 این بسته به انتخاب بیمار است، بیشتر از نیمی از بیماران قبل از بچه‌دار شدن تحت عمل قرار می‌گیرند و بیشتر آنان هیچ مشکلی در شیردهی پس از جراحی ابراز نکرده‌اند. در ضمن برشی که استفاده می‌شود کوچک است و جراح سعی می‌کند که میزان به هم ریختگی غده‌های شیری اطراف نیپل را به حداقل برساند.

پروتز سینه که در زیربافت سینه موثر در شیر دهی  قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان آسیبی به تغذیه کودک نخواهد رساند.

 

آیا پروتز سینه تداخلی در ماموگرافی ایجاد می‌کند یا خیر؟

 پروتز سینه چه در زیر عضلات و چه در روی عضلات قرار گیرد می‌تواند در ماموگرافی تداخل ایجاد کند. عموماً پروتز سینه‌هایی که در زیر عضلات قرار گرفته‌اند تداخل کمتری در ماموگرافی نسبت به پروتزهایی که روی بافت عضلانی قرار گرفته‌اند ایجاد می کنند. ولی توسط  یک رادیو لوژیست ماهر ماموگرافی  برای کسانی که پروتز سینه دارند با دقت  انجام می‌شود. (با استفاده از تکنیک‌های جانشین شده برای این موارد مانند MRI هم میتوان بررسی را انجام داد.)

 

 

 

 

پروتز سینه

چطور ما باید راجع به استفاده پروتز در زیر عضلات و یا روی عضلات تصمیم‌ گیری کنیم؟

تصمیم راجع به روش استفاده زیر عضلانی یا زیر غده‌ای (روی بافت عضلات) در بزرگ کردن سینه‌ها به چندین عامل بستگی دارد، بعضی از این فاکتورها اختیاری و سلیقه‌ای است و برخی به آناتومی بیمار بستگی داردو باید بر اساس معاینه به آن رسید.

 

مصرف چه داروهایی را باید قبل از پروتز سینه قطع کرد؟

پیشنهاد می‌شود که مصرف هرگونه دارویی که حاوی آسپیرین و ایبوپروفن، یا هر ماده‌ای که کاربرد کاهش وزن داشته باشد ، حداقل دو هفته قبل از جراحی قطع شود.هم چنین ویتامین هایی مانند E باید ۱۰ روز قبل از عمل قطع شود.

 

مدت بهبودی پروتز سینه چقدر به طول می‌انجامد؟

مدت بهبودی در بیماران مختلف متفاوت است. اما بیشتر بیماران قادر هستند که ۱-۲ هفته بعد از جراحی فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرند.

 

 

 

 

پروتز سینه

انواع پروتز های سینه کدام است؟

مهم است که بدانیم پوسته ی خارجی یا پوشش تمام پروتزها از سیلیکون ساخته شده است. اگرچه، ماده ی پر کننده ی موجود می تواند متفاوت و از مواد مختلف باشد که این مواد عبارتند از : آب نمک، ژل سیلیکون خالص که خود به دو دسته ژل ساده و ژل منسجم تقسیم می شود. ژل شکر و نمک (هیدروژل) و روغن سویا (تری لوسنت) که اخیراً کشف شده اند، فعلاً تا بررسی های بیشتر در مورد ایمنی آنها، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

ژل سیلیکونی فعلاً رایج ترین نوع مورد استفاده می باشد.

جالب توجه اینکه پروتز ژل سیلیکون استاندارد بیش از انواع پروتزها همان احساس سینه طبیعی را ایجاد می کند؛ که احتمالا این مسئله به خاطر نرمی ذاتی ژل سیلیکونی می باشد.

نکاتی که قبل از کاشت پروتز سینه باید به آن توجه کرد

 

قبل از اینکه  تصمیم به انجام جراحی سینه داشته باشید باید به عوامل متعددی توجه کنید در اینجا به برخی از نکاتی که باید قبل از کاشت پروتز  به آن‌ها اشاره شده است

 

 

 

اول از همه بدانید که  پروتزسین های که در بدن شما قرار می گیرد همیشگی نیستند وپروتزهایی که با جراحی سینه در بدن شما  قرار می گیرد ممکن است بعد از مدتی لازم باشد  که از بدن شما خارج شود

-همچنین به مرور زمان وبا گذشت زمان از عمر پروتز ، مشکلات و عوارض جانبی ممکن است در بدن فرد برای پروتز رخ دهد.زیرا ممکن است این پروتز تغییراتی در سینه فرد به وجود آورد که از لحاظ ظاهر نامطلوب جلوه دهد، ویا ممکن است تغییرات غیر قابل برگشتی در بدن فرد ایجاد شود.

اگرقصد انجام پروتز سینه را دارید باید تا آخر عمر به این عضو توجه داشته باشید و هرگونه تغییرات  غیرطبیعی را با پزشک خود درمیان بگذارید

 

اگرشما از پروتز سیلیکونی برای کاشت استفاده می کنید ، باید به شکل دوره‌ای MRI  انجام دهید تا ازبروز هرگونه مشکلی آگاه شوید

پروتز سینه

 

 

حاملگی برای زنانی که پروتز سینه دارند

 

حاملگی برای فردی که جراحی سینه انجام داده است  بلامانع است  البته باید به این نکته اشاره کرد که بافت‌ های سینه درافرادی که پروتزدارند طی بارداری بزرگ شده و پوست این ناحیه از بدن  نیز کشیده می ‌شود و بعد از حاملگی و پایان شیردهی بافت سینه کوچک و جمع خواهد شداما با این حال نمی توان گفت چه تغییراتی درپروتز سینه رخ خواهد داد ولی حجم پروتز طی بارداری و شیردهی به همان اندازه باقی خواهد ماند.

دوام پروتز سینه چقدر است

به طور کلی پروتز سینه از دوام زیادی برخوردار هستند اما باید گفت که ابن پروتزها دوام همیشگی برای شما  نخواهند داشت و به‌مرور زمان و با گذشت زمان از جراحی فرسوده می‌شوند. زیرا با گذشت زمان پوسته‌ی خارجی پروتز سینه کهنه و نازک شده و درنهایت از بین خواهند رفت.

 

در برخی افراد ممکن است فرسودگی پروتز زودتر اتفاق می افتد مانند خانم‌های ورزشکار به‌خصوص مربی‌های ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران  نسبت به زنان دیگر پروتزدر این افراد  دوام کمتری دارد،این افرادبیشتر دچار فرسودگی و پاره‌شدن پروتز سینه می‌شوند. به همین دلیل درصورتی‌که جراحی پروتز انجام داده‌اید، لازم است ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از جراحی دوباره آن را تکرار کنند و در صورت نیاز و به تشخیص پزشک، هر چند یک بار سونوگرافی انجام دهید.

 

 

 

در پروتز سینه چه نوع برش هایی وجود دارد؟

به طور کلی سه نوع برش اصلی در جراحی پروتز برای قرار گزفتن پروتزایجاد می شود.  برش زیرسینه ای، در زیر سینه، در قسمت چین زیر سینه ای برش ها برای شما ایجاد می شود. طول برش حدود ۳-۵ سانتیمتر است.

 

 

یکی از این برشها معمولا نزدیک پوست تیره نوک سینه فرد ایجاد می شود پزشک این برش را  در اطراف و دور لبه ی آن ایجاد می کند .در مورد این برش باید گفت که این نوع برش توسط هیچ، چین پوستی پوشیده نمی شود و جای زخم در این برش می تواند در هنگام شیر دادن برای فرد مشکل ساز شود.

روش دیگراز این یرشها روشی است که  برش روی یکی از خطوط چین زیر بغل ایجاد می شود؛ از این نوع برش به ندرت توسط پزشکان استفاده می شود چون پیدا کردن مکان مناسب برای پروتزدر بعضی بیماران به سختی اتفاق می افتد. و ممکن است بعد از جراحی برای بیمارن مشکلی بوجود آید.

 

افراد مناسب برای انجام جراحی پروتز سینه

  • افرادی که در اثر کاهش وزن یا شیردهی دچار آتروفی (تحلیل رفتگی سینه) شده اند.
  • خانم‌هایی که سایز سینه‌های شان کوچک است و با دیگر اندام‌های شان تناسبی ندارد.
  • بانوانی که تمایل دارند تا قسمت بالایی سینه‌های شان پر باشد و برجسته‌تر باشد.
  • افرادی که به علت نقص مادر زادی سینه‌های شان نا قرینه است و یا یکی از سینه‌ها رشد کافی نداشته باشد.
  • بانوانی که تحت درمان سرطان سینه قرار گرفته اند و بخشی یا همه‌ی بافت سینه شان را از دست داده اند.

 

رنگ پروتز سینه

یکی از  دغدغه‌های مهم  افراد قبل از انجام عمل جراحی پروتز سینه رنگ پروتز  است .در بیشتر مواقع رنگ پروتزهای مصنوعی تا حد ممکن به رنگ طبیعی پوست‌ افراد  نزدیک است . اگرچه تولید ‌کنندگان پروتز تمام تلاش خود را برای ساخت پروتزهای نزدیک به رنگ پوست انجام می‌دهند و حتی تهیه‌ی پروتز سفارشی به درخواست مشتری هم در دستور کار خود قرار داده‌اند، با این‌همه معمولا اندکی تفاوت رنگ میان پوست طبیعی بدن و پوسته پروتزها  دیده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهار =