پروتز لب

پروتز لب

پروتز لب یکی از جراحی هایی است که این روزها در جهت زیبایی، بسیار صورت می گیرید و طرفداران زیادی دارد.

 

 

 

Lip prosthesis

پروتز لب چیست؟

پروتز لب یکی از عمل های جراحی زیبایی است که می تواند لب های شما را حجیم تر و زیبا تر نشان دهد.

با افزایش سن حجم لب کم شده، ارتفاع لب کاهش یافته و بر جستگی آن در صورت کاهش می یابد.

برجسته کردن لب، خطوط ریز و چین‌ و چروک اطراف لب و نشانه‌های بالا رفتن سن را کاهش دهد.

هم چنین داشتن لب‌های پرتر و قلوه‌ای به بسیاری از افراد اعتمادبه‌نفس و یا جذابیت بیشتری می‌دهد.در راستای حجم دادن به لب ها کار گذاشتن پروتزها از طریق جراحی و همچنین تزریق مواد پُرکننده (ژل، چربی و غیره) رواج یافته است. با وجود اینکه برجسته ‌سازی لب با استفاده از تزریق ژل و چربی روشی متداول است اما پروتز لب بهبودی طولانی‌مدت‌تری را به فرد عرضه می‌کند..

پروتزهای لب، شکل و اندازه‌های مختلفی دارند و برای برجسته‌سازی لب باید فرم آنها را سفارش داد. پروتزها معمولاً از یک ماده مصنوعی به نام پلی‌تترا فلوئورواتیلن بسط یافته ساخته می‌شوند که آن را از لب‌ها عبور داده و برای اینکه کاملاً اندازه‌ی لب باشد اضافات آن برداشته می‌شود به همین خاطر برای انجام صحیح پروتز، یافتن یک متخصص مجرب ضروری است.

پروتز لب می تواند لب شما را به صورت دائمی بزرگ کند و نتایج حاصل از آن اصلاح بیشتری را برای وضعیت لب در مقایسه با پر کننده های پوستی به همراه دارد و می تواند یک انتخاب مناسب برای افرادی باشد که لب های نازک دارند. سه نوع عمومی و رایج پروتز لب عبارت است از GORE-TEX، SoftForm، و AlloDerm. هر یک از این روش ها دارای تفاوت اندک از نظر تاثیرگذاری بر لب های بیمار است.

به همین خاطر لازم است شما برای انتخاب روش مناسب اطلاعات لازم درباره این روش ها داشته باشید.

Lip prosthesis

انواع پروتز لب:

انواع مختلف پروتز لب وجود دارند که می توان بصورت زیر دسته بندی کرد:

 • نوع مایع شامل کلاژن، رستایلن و رادیانس مایع
 • نوع ورقه ای شامل Alloderm، Dermaplant، fascia یا Gore-Tex

 

 

Lip prosthesis

 

 پروتز لب GORE-TEX:

پروتز لب GORE-TEX از یک روش درمانی ابتدایی به نام ePTFE گرفته شده است که در آن مواد اولیه به کار رفته مشابه موادی است که برای چادرها و بارانی ها استفاده می شود.

این ماده یک پلیمر غیر انفعالی است که برای سال های طولانی در جراحی ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

پس از پروتز لب با استفاده از این روش، بیمار ممکن است با کمی خشکی در لب خود مواجه شود، اما اکثر بیماران به سرعت خود را با شرایط جدید وفق می دهند.

این روش پروتز دارای ماده میکروپور است که با رشد طبیعی بافت لب می تواند به طور موثر پروتز را به صورت بخشی از لب در آورد.

 

 

 

Lip prosthesis

پروتز لب SoftForm:

پروتز لب با استفاده از روش SoftForm نیز از روش ePTEF گرفته شده اما لوله ای شکل هستند. روش SoftForm این امکان را فراهم می کند که بافت رویش درونی داشته باشد و به این ترتیب لب بیمار استحکام بیشتری پیدا کرده و احتمال تغییر شکل آن کمتر می شود.

پروتز لب اولترا سافت نسل جدید این روش پروتز است. طراح این روش ادعا می کند پروتز اولترا سافت سه برابر نرم تر از روش پروتز SoftForm است.

 

 

 

Lip prosthesis

 

 پروتز AlloDerm:

پروتز AlloDerm یک بافت انسانی پروتز لب است که از پوست افراد اهدا کننده گرفته می شود. این ماده نرم و قابل انعطاف از بافت انسانی گرفته می شود و در نتیجه استفاده آن هیچ واکنش آلرژیک مشخصی به همراه ندارد.

تولید و استفاده محصولات گرفته شده از بافت انسانی مطابق رویه های کنترلی FDA انجام می شود تا به این ترتیب از ایمنی و بی خطر بودن آنها اطمینان حاصل شود.

 

 

 

 

 

Lip prosthesis

 

پروتز لب چگونه انجام می شود ؟

جراحی زیبایی لب می تواند به تنهایی یا در همراهی با سایر جراحی های زیبایی صورت انجام شود.

بیهوشی ارجح برای جراحی زیبایی لب بیهوشی عمومی است. پروتزهایی که جهت این عمل مورد استفاده قرار می گیرند از نظر جنس، شکل و اندازه متنوع اند. اینها بر اساس تغییراتی که قرار است در شکل لب ایجاد شود و تا حدودی بر اساس خواسته های شما انتخاب می شوند.

پروتز از طریق دو برش کوچکی که بر روی لب و نزدیک کناره های آن داده می شود در محل مناسب قرار داده شده و ثابت می گردد.

نهایتا برشها در یک یا دو نقطه با نخ های بخیه قابل جذب بخیه می شوند. جراحی یک لب در عرض حدود ۳۰ دقیقه به پایان می رسد.

 

 

Lip prosthesis

مراقبت های قبل و بعد از عمل پروتز لب:

آماده سازی قبل از عمل پروتز لب شامل چیست؟

قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن لب، بیماران باید دستورالعمل های مورد نیاز را از دکتر خود دریافت کنند. در صورتی که نیاز به انتقال چربی یا عمل پروتز لب وجود داشته باشد، بیماران باید نکات زیر را رعایت کنند:

 • توقف استفاده از داروها، گیاه ها، و ویتامین های خاص برای دو هفته قبل از عمل جراحی
 • اجتناب از خوردن یا آشامیدن غذا پس از نیمه شب روز قبل از عمل پروتز لب
 • خودداری از آرایش کردن، استفاده از جواهرات، و لنزهای چشمی در روز عمل جراحی
 • بعد از عمل تا سه روز نیاز به استراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و… تهیه نمایید.
 • در صورتیکه قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شُدید پزشک خود را از آن مطلع نمایید.
 • قبل از مراجعه جهت بستری حتما استحمام کنید زیرا استحمام در عرض یک هفته پس از عمل ممنوع است. اصلاح صورت برای آقایان، و پاک کردن آرایش صورت و لاک ناخن برای خانم ها ضروری است.
 • جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.
 • در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.
 • روز عمل لباس های جلو باز (دکمه دار یا زیپ دار) و گشاد بپوشید. از پوشیدن پیراهن یقه بسته، تی شرت و لباس تنگ خودداری نمایید.
 • هنگام مراجعه یک پاکت آب نارگیل، آب آلوورا یا آب آناناس نیز همراه خود بیاورید.
 • از هنگام بستری تا ۲۴ ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کند ضروری است.

 

 

Lip prosthesis

 

مراقبت های بعد از عمل پروتز لب چیست؟

زمانی که عمل به پایان رسید شما به قسمت ریکاوری اتاق عمل منتقل خواهید شد تا در آنجا برای مدتی تحت مراقبت و نظارت دقیق باشید.

پس از مدت کوتاهی به بخش انتقال خواهید یافت. دید شما ممکن است برای مدت کوتاهی ناواضح باشد که علت آن پمادی است که در حین عمل برای محافظت از چشمان شما بر روی آنها زده میشود. چند ساعت بعد، شما از بیمارستان مرخص شده و به منزل برمی گردید. البته دانستن این نکته ضروری است که مدت زمان بستری و زمان ترخیص می تواند در بیماران مختلف متفاوت باشد.

زمانی که به منزل رسیدید باید در حالت درازکشیده به پشت (طاقباز) و درحالیکه دو بالش زیر سر دارید به مدت ۳ روز استراحت مطلق نمایید.

به یاد داشته باشید که تنها مُسکن مجاز در هفته اول پس از عمل استامینوفن است و شما باید از هرگونه داروی ضد درد دیگر اجتناب نمایید.

سیگار کشیدن و همچنین استنشاق دود سیگار سبب به تاخیر افتادن فرآیند ترمیم شده و باید شدیدا اجتناب گردد.

لب شما تا چند ساعت بی حس است و سپس آرام آرام احساس پُری، سفتی و سوزش مختصر می کند. این احساس با استفاده از داروهای تجویز شده تخفیف میابد.

نکاتی که بعد از پروتز لب باید رعایت کنید

بالا نگه داشتن سر و گذاشتن دو سه بالش زیر سر هنگام خواب می تواند برطرف شدن تورم را تسریع نماید. شما باید تا چند روز فقط مایعات و غذاهای آبکی مصرف کنید. فشار دادن لب تا یک ماه ممنوع است.

ممکن است تا چند هفته احساس خواب رفتگی لب داشته باشید. پس از آنکه این خواب رفتگی برطرف شد ممکن است حس لب تا مدتی افزایش یافته باشد.

ممکن است لب شما در سیر بهبودی دچار غیرقرینگی گردد که علت این امر تورم ناحیه بوده و همواره با کاهش ورم اصلاح می شود. مدت زمان لازم برای فروکش کردن کامل ورم ها و حصول شکل و نتیجه نهایی حدود ۶ ماه است.

لب ها ساختمان هایی بسیار حساس هستند و هرگونه دستکاری بر روی آن ها دردناک است. این درد تقریبا در تمام موارد با استفاده از داروهای ضد درد کاهش یافته و به راحتی تحمل می شود. بسیار به ندرت ممکن است درد شدید باشد و عملکردهای لب شامل صحبت کردن و غذا خوردن را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

 

 

Lip prosthesis

آیا پروتز لب دردناک است؟

بیماران می‌گویند که در طی انجام پروتز لب هیچ ‌گونه درد و یا ناراحتی احساس نمی‌کنند. بسیاری از افراد در شب روز درمان داروی مسکن مصرف می‌ کنند تا احساس درد کنترل شود و بهتر بتوانند استراحت کنند. اکثر بیماران در فردای روز عمل مصرف داروهای مسکن تجویزشده را قطع می‌کنند.

 

آیا پروتز لب خطرناک است

از آنجا که امکان واکنش آلرژیک نسبت به مواد مورد استفاده برای پروتز لب وجود دارد، پس بهتر است وجود هرگونه آلرژی به پزشک اطلاع داده شود.
پزشک شما باید روش مناسبی را بر طبق شرایط فرد، انتخاب کند. میزان پایداری پروتز لب ، بستگی به این دارد که چگونه بدن شما مولکول های پرکننده را مختل کند.  پزشک شما قادر خواهد بود یک برآورد کلی از روش و میزان اثردهی پروتز لب به شما ارائه دهد.
به هرحال لازم است که قبل از انجام هر نوع  روشی، از عوارض احتمالی آگاه باشید. برخی از خطرات ممکن است شامل عفونت، زخم و  یا سفتی لب ها باشد.

 

پروتز لب با تزریق چربی

روش و مراحل انجام تزریق چربی ، تقریباً مشابه تزریق با ژل است. با این تفاوت که افرادی که حاضر به پذیرش مواد مصنوعی در بدن خود نیستند، می توانند از این روشرا انتخاب کنند. در این روش با برداشتن بخشی از چربی از نقاط بدن، مثل ران، سینه، شکم و …، چربی برداشته‌شده به‌وسیله سوزن به داخل لب تزریق می‌شود.

 

به دلیل جذب  چربی توسط بدن، غالباً کمی بیشتر از حد نیاز تزریق انجام می‌گیرد تا طی یک دوره ۳ تا ۴ هفته‌ای بتوان به نتایج تقریباً دائمی دست‌یافت. این دوره در تزریق با ژل کمتر از یک هفته است.

 

 

از طرفی یکی از بهترین مزیت‌های این روش، فرصت انتخاب برداشتن چربی از نقطه‌ای خاص است که می‌تواند به انتخاب بیمار مشخص شود. از طرفی نیاز به مسکن در این روش و روش تزریق ژل، بسیار کمتر است و دوره بهبود بسیار سریع‌تر از پروتز لب است.

 

هزینه و قیمت پروتز لب

هزینه پروتز لب و تزریق با توجه به نوع پروتز و ژل یا چربی انتخاب‌شده توسط بیمار با مشاوره پزشک متخصص و میزان حجم موردنیاز تعیین می‌شود و برای هر کس متفاوت است.

پروتز لب اگر عارضه‌ای ایجاد نکند، یک روش دائمی برای حجم‌دهی به لب محسوب می شود. اما معمولا به علت عوارض و نتایج غیرمترقبه‌ای که ممکن است اتفاق بیفتد بیمار خواهان درآوردن آن می‌شود، در غیر این صورت اگر عارضه ایجاد نشود و بیمار راضی باشد نیازی به در آوردن آن وجود ندارد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =